Zabawy edukacyjne dla dzieci - idealna rozrywka na długie jesienne popołudnia (i powakacyjny sposób na rozruszanie szarych komórek)

Koniec lata oznacza przeniesienie zabaw z pleneru pod dach. Coraz niższe temperatury zniechęcają dzieci do szaleństw na łonie natury, ale mogą sprzyjać rozwijaniu pasji i wiedzy w zaciszu czterech ścian. Jakie zabawy edukacyjne dla starszych i młodszych sprawdzą się jesienią? Podpowiadamy.
Jesień – idealna pora na rozrywkę z elementami edukacji!
Jesienne słoty i chłody nie sprzyjają spacerom na łonie natury i wycieczkom? Dowiedz się więcej na temat świata i rozwijaj swoje pasje… w domowym zaciszu. Możesz postawić na ciekawe filmy czy wciągające książki, ale świetnym pomysłem na rozrywkę będą też edukacyjne zabawy, do których mogą się przyłączyć wszyscy członkowie rodziny, zarówno Ci najmłodsi, jak i starsi. My polecamy nie tylko planszówki, ale też rozrywki, które angażują kreatywność i rozwijają zmysł estetyczny. Jesienią postaw na przykład na zestawy do kaligrafii dla początkujących, sznurki do makramy albo na mechaniczne modele do składania. O co chodzi w takim rodzaju zabawy? Już tłumaczymy.
Modele mechaniczne do składania – pomysł na jesienną rozrywkę
Modele do sklejania to rodzaj edukacyjnej zabawki, która od zawsze cieszy się ogromną popularnością. Budowanie tego rodzaju obiektów wymaga uważności, czasu i cierpliwości do najmniejszych szczegółów, które decydują o efekcie końcowym. Na rynku znajdziesz wiele różnych wariantów modeli, na przykład statki czy samoloty. Coraz chętniej jednak miłośnicy interesujących rozrywek wybierają modele do składania, niewymagające użycia kleju. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo zabawy, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo zrobienia (nieodwracalnego czasem) bałaganu. Najciekawsze są modele mechaniczne – gwarantują nie tylko radość podczas tworzenia obiektu z dostępnych elementów czy zachwyt gotowym “składakiem”, ale też możliwość późniejszej zabawy nim: można je na przykład nakręcać i puszczać w ruch. Tego typu zabawki edukacyjne pozwalają też uświadomić sobie, jak działają podstawowe zasady fizyki, czego przykładem jest stosowane w nich chociażby koło zamachowe czy gumowy silnik działający w oparciu o taśmowe sprzęgło. Co więcej, jeśli jakiś element ulegnie zniszczeniu podczas składania modelu, producent wymieni część na nową, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów z naszej strony. Jakie modele warto wziąć pod uwagę?
Nasze propozycje modeli mechanicznych do składania!
Szukasz modelu mechanicznego 3D do składania? Zajrzyj do naszego sklepu, bo masz tam w czym wybierać. Przykładem może być chociażby drewniany model Auta U-9 Grand Prix od marki Ugears. Jego design został zainspirowany samochodami wyścigowo-sportowymi, które brały udział w pierwszym wyścigu Grand Prix we Włoszech na początku XX wieku. To nauka motoryzacji w miniaturze! Model ten wyposażony jest w silnik V8 z mocnym wentylatorem, korbę ręczną do nakręcania, linkę i skrzynię biegów przełączającą tryby między biegiem jałowym, wstecznym i wyścigowym, a także amortyzowany widelec i gumowane koła, które zapewniają płynne i szybkie przyspieszanie oraz wyjątkowo długi zasięg jazdy.
Inną zabawkę polecamy miłośnikom dwóch kółek: to drewniany model automatycznego kolarza. Składa się go w kilka godzin bez użycia kleju. Jego zalety, poza niewątpliwym urokiem? Model wyposażony jest w koło zamachowe, które kumuluje energię kinetyczną. Wystarczy pociągnąć za specjalną dźwignię, żeby wprawić kolarza w ruch! Dodatkowo koło to posiada specjalne gniazdo, w które można włożyć np. monetę, żeby zwiększyć masę i zmienić moment pędu mechanizmu.
Znakomitą rozrywką na jesień będzie też z pewnością składanie drewnianego motocykla Scrambler z bocznym wózkiem od Ugears. Po złożeniu możesz go nakręcać i kierować nim w wybranym przez siebie kierunku za pomocą obracających się drążków kierowniczych. Co może Cię zaskoczyć? Wystarczy jedno nakręcenie, żeby motocykl przemierzył odległość do 3 metrów! Ważne, że jest przy tym szybki i stabilny, bo zamontowano w nim widelec i zawieszenie wahadłowe zarówno na przednich, jak i na tylnych kołach.
Jeszcze inną propozycją edukacyjnej zabawki do składania w jesienne wieczory jest drewniany mechaniczny model globusa z mechanizmem obrotowym. Model po złożeniu (wystarczy zarezerwować sobie około 3-4 godziny) porusza się za pomocą specjalnego mechanizmu gumowego – wystarczy pociągnięcie dźwigni umieszczonej w platformie globusa w prawo, żeby wprawić cały mechanizm w ruch. Plus dla tych, którzy rozrywkę chcą łączyć z nauką? Glob w tym modelu osadzony jest na osi nachylonej dokładnie pod takim samym kątem, co oś Ziemi.
A na koniec gratka dla szczególnie wymagających: w pełni funkcjonalny drewniany zegar ścienny z wahadłem Aero Clock, który składa się bez użycia kleju z 320 elementów. Napędzany jest siłą grawitacji, która oddziałuje na worek, który można obciążyć piaskiem czy solą. Model zegara posiada specjalne, regulowane wahadło z ciężarkami, współgrające z kołem wychwytowym poprzez miarowe tykanie mechanizmu wychwytowego. Praca nad złożeniem takiego modelu zdecydowanie przyniesie satysfakcję!
W pełni funkcjonujące zegary, motory, które można wprawić w ruch, obracane globusy… Mechaniczne modele do składania 3D to ciekawy pomysł na zabawkę, po którą chętnie sięgną w jesienne wieczory i dzieci, i dorośli. Podejmij wyzwanie i do wiosny złóż wszystkie modele!