Tusze Media Ink bez tajemnic

Tusze alkoholowe Media Ink bez tajemnic
Media Inki, czyli kolorowe tusze alkoholowe zawojowały wiele scrapowych i mixmediowych projektów. Jeśli boicie się po nie sięgnąć, bo nie jesteście pewne efektów, jakie dzięki nim możecie uzyskać, zapraszam Was dziś do mojego poradnika. Znajdziecie tu potężną dawkę wiedzy i praktycznych wskazówek, a przebogata paleta efektów zaskoczy Was i przyniesie wiele satysfakcji w różnych projektach DIY!
Na dobry początek... charakterystyka tuszy Media Ink
Tusze alkoholowe Pentart występują w sklepie w szerokiej gamie kolorystycznej – 40 kolorów – w buteleczkach z dzióbkiem o pojemności 20 ml.
W palecie występują też kolory metaliczne, które przed zastosowaniem należy bardzo dobrze wymieszać, co ułatwia fabrycznie umieszczona w butelce kulka.
Charakteryzują się bezkwasowością, są szybkoschnące, należy uważać na ich łatwopalność, a podczas używania dbać o zabezpieczenie powierzchni roboczych i rąk oraz dobre przewietrzenie pomieszczenia.
Do czyszczenia powierzchni, rąk oraz narzędzi należy używać wysokoprocentowego alkoholu (nie miałam dziś pod ręką spirytusu, wiec z powodzeniem zastąpiłam go płynem do dezynfekcji rąk), a po wstępnym oczyszczeniu tak jak w przypadku innych preparatów wodorozcieńczalnych wody i mydła.
Co można zdobić tuszami Media Ink?
Tusze można stosować na każdej powierzchni, jednak z uwagi na jej chropowatość, wchłanialność oraz barwę uzyskamy inne efekty.
Ich rozpuszczalnikiem jest alkohol, dlatego podczas nakładania kolorów należy wspomagać się dedykowanym do tuszy rozpuszczalnikiem, który nie tylko pozwala na rozjaśnianie koloru, ale też na uzyskanie efektów płynących oraz mieszanie i łączenie kolorów.
Dziś pokażę Wam, jak zachowują się tusze alkoholowe na powierzchniach plexi, kartonu (beermaty), metalu, wycisków z masy soft, papieru fotograficznego oraz szkła. Ponadto uwidocznię różnice efektów, biorąc pod uwagę kolor powierzchni: białych, czarnych oraz sote (bezbarwnych, naturalnych).
Nakładamy Media Inki na różne powierzchnie
- Beermata - sote, zabezpieczona clear gesso, biała, czarna
Przy zastosowaniu dokładnie tych samych kolorów widać, że niezabezpieczona beermata ma tak dużą wchłanialność, że nie pozostawia czasu na rozmycie kolorów. Dużo lepsze i podobne do siebie efekty widzimy nakrapiając tusze na beermatę clear oraz białą – dzięki śliskiej powierzchni i niskiej wchłanialności kolory się przenikają.
Natomiast efekty zastosowania tuszów na czarnym gesso są znikome.
Wniosek: Tusze alkoholowe dobrze rozprowadzają się na powierzchniach jasnych, śliskich o niskiej wchłanialności.
- Wyciski z masy soft - biały, czarny
Przy zastosowaniu dokładnie tych samych kolorów widać bardzo duże różnice na wycisku sote oraz zabezpieczonym czarnym gesso.
Wniosek: Przy pracy z czarnym tłem należy uważnie dobierać kolory. Tusze alkoholowe w większości są transparentne, stąd dobrze prezentują się na tle jasnym.
- Metal - sote, biały, czarny z przetarciami białymi
Przy zastosowaniu dokładnie tych samych kolorów na puszce sote widać kolor, który doskonale się blenduje, ale też przebłyski metalu - daje to bardzo ciekawy efekt. Tusze niebieskie nakładane jako pierwsze roztarte zostały po powierzchni puszki pędzlem płaskim.
Przy zastosowaniu dokładnie tych samych kolorów na puszce białej uzyskamy jasne wyraziste kolory tuszy, które dobrze się blendują.
Tusze metaliczne nabierają też wyraźnego blasku.
Przy zastosowaniu dokładnie tych samych kolorów na puszce czarnej – pobielonej białym gesso widać dobrze zastosowane kolory, które dobrze się mieszają. Ciekawie wygląda też przezierający czarny kolor gesso. Kolory metaliczne widać równie dobrze, jak na puszce białej.
Wniosek: Chcąc uzyskać wyraźne kolory na czarnym tle, należy tło rozjaśnić np. białym gesso, tak aby jasne i transparentne kolory tuszy były widoczne.
Pociągnijmy nasze eksperymenty w stronę czarnego tła i kolorów metalicznych.
Wniosek: Kolory metaliczne bardzo dobrze „czują” się na czarnym tle. Są mniej przeźroczyste od pozostałych kolorów w palecie tuszy alkoholowych Pentart, dlatego pięknie uwidaczniają swój blask na ciemnym tle.
Po dodaniu sznurka nasze puszki szybko stały się organizerami na przybory piśmiennicze.
- Pleksi – przezroczysta, biała
Tusze metaliczne i niemetaliczne można z powodzeniem łączyć w jednym projekcie.
Przy „kolorowaniu” dużej formy akrylowej najpierw na całość od środka nałożyłam tusz metaliczny Silver, a po jego wyschnięciu tusz Magenta, aby na sam koniec pędzlem gąbkowym nanieść cienką warstwę Violetu.
Silver dał ciekawą poświatę i mieniący się podkład, Magenta wybijający się kolor, a Violet całościowe wypełnienie kolorystyczne.
Wniosek: Podczas pracy z tuszami można używać ich nakrapiając bezpośrednio z buteleczki, nakładać pędzlem gąbkowym, tapując lub rozcierając, lub nakładać zwykłym pędzlem.
Po umieszczeniu w formie światełek LED powstanie nam ciekawa lampka nocna.
Nieco inne efekty uzyskamy, stosując tusze alkoholowe na białą pleksę.
Nie będzie już tak widoczny efekt przeźroczystości. Jednak zastosowane jasne kolory pięknie prezentują się na jasnym tle.
Przy odpowiednim ich dobraniu oraz zastosowania złoceń (o których więcej pisałam w tym wpisie) można uzyskać efekt bursztynu.
Wniosek: Nie bójmy się eksperymentować i dodawać złoceń do naszych projektów. Tusze alkoholowe wdzięcznie przyjmą i takie zabiegi.
Po dodaniu zawieszki i sznureczka mamy wielkanocne jajo do powieszenia.
- Szkło
Podczas pracy z tuszami alkoholowymi nie zapomnijmy o materiale, jakim jest szkło.
Z uwagi na przeźroczystość i świetną przyczepność tusze doskonale nadają się do projektów na bazie wszelkiego szkła.
Po dodaniu kilku drobiazgów powstaje świecznik.
- Papier fotograficzny
O zastosowaniu tuszy alkoholowych w pracy z papierem fotograficznym pisałam już kiedyś przy okazji jednej z moich inspiracji.
Papier można z powodzeniem barwić tuszami alkoholowymi, a jako śliski i niskowchłanialny materiał świetnie się do tego nadaje.
Można też go stemplować, a stąd tylko mały krok do wykonania takiej kartki.
Inne prace z zastosowaniem tuszy alkoholowych np. maski karnawałowe:
Krok po kroku pokazałam, jak stosować tusze Media Ink na różnych powierzchniach i jakie efekty można dzięki nim uzyskać. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do stosowania Media Inków w projektach DIY. Pamiętajcie - nakładanie tych kolorowych tuszy to przede wszystkim świetna, kreatywna zabawa!