Tekturkowe scrapy w pigułce

Tekturki czyli scrapy, scrapki są to elementy dekoracyjne wykonane z beermaty. Ozdobić za pomocą tekturek możemy dosłownie wszystko. Zaczynając od kartek okolicznościowych, po album, exploding boxy, metryczki, notesy, pamiętniki, wykorzystać można również w pracach mix mediowych. Zobacz więc, jak dodatkowo możesz udekorować scrapy, by Twoje prace zyskały jeszcze więcej!
Scrapów i tekturek jest naprawdę wiele. Występują w różnych kształtach i wzorach. Od prostych ramek, przez dekoracyjne napisy po dekory z grawerem. To po jaką sięgniesz, zależy od tego, jak chcesz udekorować swoje kartki i albumy. Niektóre tekturki lepiej zostawić w stanie surowym, innym razem lepiej dodatkowo je ozdobić, by praca była bogatsza. Ale po kolei! Poznaj tekturki od podstaw!
Przegląd rodzajów scrapów
- Tekturki gładkie to najczęściej spotykane scrapy. Mają jedynie wycięty kształt. Dzięki temu najlepiej nadają się do dalszego zdobienia, ale o tym za chwilkę. Wśród nich znajdziecie różne wzory - serca, kwiaty, ramki, bordery, ornamenty, narożniki z motywami świątecznymi, itd.
- Są też tekturki już ozdobione za pomocą cieniowania/graweru, dlatego nie trzeba ich dodatkowo dekorować. Wystarczy przykleić do pracy.
- Scrapy z napisami - tutaj znajdziecie tekturki z pojedynczymi wyrazami, aż po całe sentencje na różne okazje, które pozwalają w unikatowy sposób wyrazić najserdeczniejsze życzenia
- Tekturki shaker box to nietypowy scrap warstwowy, który można wypełnić brokatem, cekinami, perełkami bądź pyłkami. Wystarczy potem tylko zakleić folią z góry i dekoracja gotowa!
- Tekturki 3D to jedne z ciekawszych scrapów. Po złożeniu i sklejeniu można wykorzystać je w exploding boxach, metryczkach 3D jako przestrzenne ozdoby.
Tutaj znajdziecie jeden z pomysłów na wykorzystanie tekturki konia na biegunach w metryczce dziewczęcej.
Jak dekorować tekturkowe scrapy - wszystko, co musisz wiedzieć
Tak jak wcześniej pisałam, są tekturki, którym nie trzeba już nadawać koloru.
Możemy zostawić tekturki w kolorze naturalnym. Wszystko zależy od tła pracy i innych dekoracji - zwłaszcza tego czy naturalna tekturka będzie wśród nich widoczna.
Ale czasem trzeba dodatkowo wyróżnić tekturę, zwłaszcza gdy zlewa się z tłem. Jak to zrobić?
Jest na to wiele sposobów. Do nadania scrapom koloru możemy użyć farb akrylowych, tuszy, pudru do embossingu, a także foli do złoceń, wosków, past itp.
Jak przyklejać tekturkowe scrapy?
Tutaj dużej trudności nie ma. Wystarczy zwykły, niezawodny klej Magic. Jednak należy uważać, by klej wyciskać małymi ilościami. Przy naprawdę małych elementach można go nakładać nawet wykałaczką.
Jak wkomponować tekturkowe scrapy w pracę
- Tekturkę ramkę można wykorzystać w albumach na okładce bądź wewnątrz albumu. Jest to ciekawa alternatywa, by urozmaicić pracę tak, by w albumie nie dominowały tylko tradycyjnie wklejone fotografie.
- Kolejnym rozwiązaniem jest tekturka warstwowa. Dzięki niej każda praca będzie elegancka i nieco grubsza.
A na koniec kilka scrapowych inspiracji ze zdobionymi scrapami!
Najpierw zobaczcie jak krok po kroku ozdobić tekturkę pudrem do embossingu.
Jest to kartka ślubna z wykorzystaniem kolekcji papierów scrapbookingowych BEYOND THE SEA 15x15 cm, a konkretniej arkusza z drzwiami na plaży dociętego do wymiarów kartki, Dodatkowo znajdziecie tu elementy dostępne z bloczka + para młoda z arkusza do wycinania PAPIER 30X30 - TRULY YOURS - 07.
Do tej kartki została wykorzystana tekturka w kształcie serca z napisem love, potuszowana tuszem do embossingu. Na to nałożony został puder do embossingu w kolorze złotym brokatowym. Po stopieniu tekturka nabrała wyglądu, jakby była z piasku dzięki delikatnym drobinkom mieniącym się w świetle.
A teraz mix zdobienia tekturkowych scrapów! Do ozdobienia tekturki SCRAP GAME OVER wykorzystane zostały farby akrylowe w kolorze czarnym i białym, dodatkowo na części panny młodej został rozsmarowany klej Magic. Panna młoda następnie została posypana brokatem białym opalizującym, a napis został delikatnie przybrudzony klejem Magiciem oraz folią do złoceń w kolorze złotym. Pod tekturkę został przyklejony biały papier, który wcześniej docięłam do kształtu panny młodej.
Scrapy można też ozdabiać farbą akrylową. Przeważnie napisy malowałam kolorem złotym bądź srebrnym metalicznym - jeśli nie chciałam by tekturka była w naturalnym kolorze. W tej pracy postawiłam na pink baby czyli słodki róż. Kartka wykonana jest z kolekcji papierów Baby Joy 15x15 cm.
Malując tekturki farbą, pamiętaj, by pędzel był dość suchy, najlepiej bez wody. Woda może namoczyć nieco tekturkowe scrapy, zwłaszcza te z drobnymi i cienkimi elementami.
Mam nadzieję, że pokazałam Wam, co można wyczarować z tekturkowych scrapów - jak je przykleić oraz ozdobić. Pamiętajcie, że w ich dekorowaniu nie ma żadnych ograniczeń. Najważniejsze jest, by pasowały do całego projektu i były widoczne lub czytelne (w przypadku napisów). Zatem udanego scrapowania!