Spękania w decoupage

Gdy samo zdobienie papierem to za mało, pora na spękania. Możesz je wykonać na dwa sposoby za pomocą specjalnych preparatów (crackle). Zobacz, czym się różnią i jak je stosować, by otrzymać spękaną powłokę, która doda efektu vintage Twoim dekoracjom decoupage.

W dzisiejszym wpisie chciałam Wam pokazać jak wykonać spękania, przy użyciu dwóch rodzajów preparatów firmy Pentart. Mowa o lakierze Crackle medium jednoskładnikowym i lakierze Classic crackle varnish dwuskładnikowym.
Przygotowałam dwie prace, na których wytłumaczę Wam, jak należy nakładać owe preparaty i na co zwrócić uwagę, by osiągnąć zamierzony efekt.
Porada: zanim zaczniesz przygodę z produktami do spękań, wykonaj kilka prób np. na pomalowanym kawałku sklejki. Ćwiczenie czyni mistrza :)
Jak zrobić spękania jednoskładnikowe krok po kroku
Zawsze pamiętaj o wstrząśnięciu preparatu przed użyciem. Użyj szerokiego pędzelka, aby równomiernie i szybko nakładać preparat.
Produkt do spękań nakładamy najpierw równomiernie w jedną stronę np. z góry na dół (jak pokazują strzałki na powyższym zdjęciu), a następnie możemy nałożyć produkt w innym kierunku: od lewej do prawej strony.
Odstawiamy do wyschnięcia. Gdy dotkniemy palcem miejsce nałożenia produktu i nie będzie się już ono lepić, oznaczać to będzie, że możemy nałożyć farbę.
Porada: Jeśli chcesz uzyskać spękania tylko w jednym kierunku, to nałóż preparat tylko w jedną stronę.
Jeśli chcesz uzyskać prześwit farb pomiędzy spękaniami, po wyschnięciu preparatu do spękań nałóż na niego farbę akrylową.
Na powyższym obrazku pokazałam to na przykładzie jasnej farby, aby było to bardziej widoczne.
Na końcowej wersji pracy widać, że użyłam tego samego odcienia farby, a spękania wykonałam tylko w jednym kierunku (z góry w dół), aby powstał efekt trawy.
Porada: Gdy raz nałożysz farbę na preparat do spękań, to nie nakładaj kolejnej warstwy farby i nic nie poprawiaj. Farba od razu zaczyna pękać i jak ponownie dotkniesz ją pędzlem, to zamalujesz powstałe spękania.
Wszystko, co musisz wiedzieć o spękania dwuskładnikowych
Preparaty zawarte są w dwóch pojemniczkach. Najpierw nakładamy pierwszy, oznakowany zawsze "1", w jedną stronę, jak już opisywałam to na przykładzie spękań jednoskładnikowych, a po wyschnięciu nakładamy produkt numer "2", w drugą stronę.
Odstawiamy do wyschnięcia.
Następnie spękania wypełniłam pastą postarzającą, delikatnie ją wcierając.
Porada: Nie jest wskazane używanie suszarki czy nagrzewnicy, pracę należy odłożyć do samoistnego wyschnięcia.
Który preparat do spękań jest lepszy?
Porównując oba produkty, zdecydowanie bardziej polecam dla osób początkujących produkt jednoskładnikowy, jest szybszy w aplikacji. Natomiast efekt spękań zdecydowanie bardziej podoba mi się przy użyciu preparatu dwuskładnikowego. Tutaj już chyba każdy musi przetestować sam i wyciągnąć swoje wnioski :)