Scrapbooking - od czego zacząć?

Chcesz stworzyć swój pierwszy pamiątkowy album albo kartkę na ważną okazję? Obejrzałaś w internecie milion inspiracji, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj więc nasz poradnik o scrapbookingu dla początkujących i dowiedz się, co jest potrzebne, by stworzyć pierwszy projekt!
Witaj!
Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką rękodzieła, a szczególną przyjemność sprawia Ci praca z papierem, to scrapbooking jest właśnie dla Ciebie!
To hobby pochłonie Cię bez reszty, a zatem ostrzegam, to uzależnia:) Zobacz, co jest potrzebne ma początku przygody ze scrapbookingiem.
Scrapbooking to przede wszystkim tworzenie albumów na zdjęcia i różne pamiątki, ale w szerszym znaczeniu obejmuje także tworzenie kartek na wiele okazji i uroczystości (cardmaking).
W zasadzie to co różni stworzenia albumu od kartki to przede wszystkim baza, którą zdobisz. W przypadku kartki łatwo samodzielnie stworzyć taką bazą z grubszego papieru. Można też sięgnąć po gotową bazę do kartki (często od razu z kopertą w zestawie). Natomiast do wykonania albumu na początku najlepiej sięgnąć po bazę albumową, na której ozdabiamy każdą kartę osobno. Cała reszta dodatków i akcesoriów do kartek i albumów jest w zasadzie taka sama.
Co jest potrzebne, by zacząć scrapbooking?
Żeby zacząć przygodę ze scrapbookingiem, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów, które możemy podzielić na następujące grupy, które przedstawię poniżej. Są wśród nich zarówno narzędzie i akcesoria, jak i kreatywne dodatki do dekorowania. Zaczynajmy więc!
1) Przybory do cięcia
Podstawowym i niezbędnym narzędziem do scrapowania są nożyczki. O ile na początku sprawdzą się każde nożyczki, o tyle wraz z rozwijaniem naszego hobby, szybko zapragniemy wyposażyć się w mniejsze nożyczki precyzyjne, które świetnie sprawdzą się przy wycinaniu drobnych papierowych elementów.
Dodatkowo do cięcia długich, prostych krawędzi przyda się nożyk do papieru lub najzwyklejszy nożyk do tapet. Przy pomocy linijki umożliwi on przycinanie baz, kartek, czy długich brzegów papieru.
Jeśli natomiast przewidujemy zająć się scrapbookingiem na większą skalę lub po prostu jesteśmy wygodni, warto zainwestować w trymer lub gilotynę. Wówczas cięcie papieru nie będzie sprawiało nam żadnego problemu, a krawędzie będą idealnie równe. Dodatkowo takie urządzenie posiada też linijkę, więc umożliwia to cięcie co do milimetra, bez używania innych akcesoriów.
Wybór należy do Was.
2) Papiery i dodatki kreatywne
Papiery i dodatki kreatywne to chyba najważniejsza i najbardziej ciesząca oko część wszystkich scrapbookingowych przydasi.
Jeśli chodzi o papiery, to osobom początkującym łatwiej będzie kupować papiery w zestawach.
Są one bowiem tak dobrane kolorystycznie i tematycznie, że minimalizujemy w tym przypadku ryzyko nieudanego doboru kolorów. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że papiery z takich zestawów pasują „każdy do każdego”, więc jest to idealne rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze scrapbookingiem.
Kiedy mamy już wybrane papiery, czas na dobór dodatków.
W większości prac najpopularniejszym dodatkiem są kwiaty - papierowe, foamiranowe czy materiałowe. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów i kolorów kwiatków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić je samemu. Najpopularniejsze są papierowe różyczki na druciku. Na początku jednak łatwiej będzie nam skorzystać z gotowych produktów, tym bardziej że można je nabyć zarówno w małych paczuszkach po kilka sztuk, jak i w większych opakowaniach – po kilkadziesiąt sztuk. Najpopularniejsze są papierowe różyczki na druciku.
Poza kwiatkami, na pewno przydadzą się różnego rodzaju sznurki, wstążki, koronki, perełki, tekturki, a także inne dodatki florystyczne.
Dużą popularnością cieszy się także sizal lub gaza.
Pamiętajcie też, że okładkę scrapbookingowego albumu lub pierwszą stronę kartki można udekorować na bogato przy użyciu wielu wypukłych dodatków. Natomiast wnętrze tych prac trzeba zdobić bardziej na "płasko".
3) Klejenie w scrapbookingu
Kolejnym ważnym, choć niewidocznym elementem scrapbookingowych projektów, są wszelkiego rodzaju kleje i taśmy.
Wszystkie dodatki i papiery trzeba bowiem jakoś ze sobą połączyć. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry klej introligatorski (np. Magic) oraz taśmy dwustronne. Aby dodatkowo uzyskać efekt przestrzeni, warto niektóre elementy przykleić na kosteczki 3D lub podkleić tekturą, tak aby „unieść je” względem pozostałych części pracy.
Jeśli natomiast nasz klej „nie trzyma” pewnych elementów to z pomocą przychodzi nam klej na gorąco. Tu jednak niezbędny jest także pistolet. Z takim zestawem już na pewno wszystko będzie się trzymać :).
Moja rada dla początkujących scraperek: kartka będzie sprawiała wrażenie bogatej i przestrzennej, jeśli zarówno same papiery, jak i dodatki przykleisz na różnych warstwach. Umożliwią to wspomniane wcześniej kosteczki i taśmy 3D oraz tektura.
4) Wykańczanie brzegów
Co zrobić, żeby nasza praca nie wyglądała jak prosta sklejka kilku papierów i kwiatków? Diabeł tkwi w szczegółach. I to dosłownie. Te szczegóły, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, dodają pracy charakteru.
Nie zostawiaj prostego brzegu kartki, ale postrzęp go delikatnie, potuszuj lub przejedź radełkiem. Można też przy pomocy dziurkaczy lub wykrojników tworzyć piękne
wykończenia oraz narożniki. T
Te drobne zabiegi sprawią, że Twoja praca będzie sprawiała wrażenie dopieszczonej w każdym calu.
5) Tusze i stemple do scrapbookingu
Na koniec, jeśli chciałabyś dodać do swojej pracy jakąś dedykację, życzenia lub grafikę, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju stemple do scrapbookingu.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają drukarki.
Umożliwiają one bowiem powielanie danej odbitki wiele razy, a w zależności od koloru i rodzaju tuszu, można uzyskać ciekawe efekty.
Przy pomocy opisanych przeze mnie narzędzi i produktów, udało mi się wykonać taką oto karteczkę.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was do rozpoczęcia swojej scrapbookingowej przygody:)
Pamiętajcie - na początek wcale nie trzeba wiele. Starczy znać kilka trików, o których wspomniałam, aby kartka wyglądała ciekawie.
Resztę narzędzi, akcesoriów i dodatków możecie gromadzić wraz z rozwojem Waszej pracowni DIY.