Portret z papieru - wydzieranka - krok po kroku

Portret z papieru - wycinanka - krok po kroku
Dziś pokażemy jak samemu przygotować PORTRET z PAPIERU. Będzie to technika wycinanki. Mamy nadzieję, że propozycja ta przypadnie Ci do gustu i że z przyjemnością sięgniesz po nożyczki, klej i papier, by stworzyć swój autoportret.
Zacznijmy od kilku definicji, które przybliżą tematykę dzisiejszego projektu.
Portret, podobizna, konterfekt (fr. portrait; łac. protrahere – wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać; contrafacere – naśladować) – artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych /wikipedia/.
Autoportret, portret własny – portret artysty wykonany przez niego samego; może nim być obraz, rzeźba, fotografia. Wielu artystów maluje autoportrety niemal przez całe swoje życie, tworząc w ten sposób cykle swoich podobizn, m.in. Rembrandt, Vincent van Gogh i Stanisław Wyspiański /wikipedia/.

Krok 1 - odpowiednie zdjęcie
Pierwszym etapem projektu jest znalezienie odpowiedniego zdjęcia. Najlepiej wybrać sobie czarno-białą fotografię z dużym kontrastem. Jeżeli takiej nie masz, możesz ją sobie "przygotować" w dowolnym programie graficznym. Poniżej przykład takiej obróbki w Adobe Photoshop.

Krok 2 - Papier do scrapbookingu - wybór właściwych kolorów.
Papier to istotna część projektu - wręcz jedna z najważniejszych! Nie tylko "buduje" klimat pracy, ale nadaje jej trójwymiarowości, co przy takich projektach jest bardzo ważne. Na początek dobrze jest ograniczyć się do 3 kolorów. Możesz też stworzyć pracę monochromatyczną lub czarno-białą. Poniżej jeden z moich pierwszych czarnobiałych portretów.



Krok 3 - Przygotowanie szkicu.
Wydrukowany portret linią ciągłą podziel na płaszczyzny różnych odcieni szarości, bieli i czerni. Przypomina to trochę tworzenie puzzli. Wybierz do tego czarny marker lub zakreślacz w kontrastowym kolorze.
Powstałe w ten sposób pola numerujemy. Przykładowo: nr 1 to będzie kolor biały, nr 5 to będzie kolor czarny, a 2,3,4 to będą kolejne odcienie szarości.

Teraz każdemu numerowi przypisz wybrany papier. Ułóż je od najjaśniejszego do najciemniejszego, a następnie opisz. U mnie nr 1 to będzie kolor biały (na wydruku też biały), nr 5 ciemnobrązowy (na wydruku czarny) a 2,3,4 to pozostałe kolory.

Za pomocą kalki kopiującej przenieś poszczególne fragmenty portretu (z wydruku ksero) na papier do scrapbookingu. Dobrze jest zacząć rysowanie od największych płaszczyzn.


Wytnij wszystkie odrysowane elementy.



Krok 4 - Składanie obrazka w całość.
Składanie obrazka w jedną całość przypomina trochę układanie puzzli. Zacznij od największych płaszczyzn, stopniowo przechodząc do mniejszych znajdujących się wizualnie na samej górze.


Krok 5 - Wykończenie portretu.
Portret skończony. Teraz trzeba dobrać do niego tło i ramkę. Poniżej przykładowe dwa zestawienia kolorystyczne do wyboru.


Ja postawiałam na papier imitujący deseczki. Pasuje zarówno do drewnianej, jak i białej ramki. Na koniec kilka chlapnięć gesso ... gotowe :) Jak się Wam podoba?

Przy okazji powstało kilka innych portretów, które moi najbliżsi otrzymają w prezencie.

Od kilku lat staram się pokazać innym, że scrapbooking ma wiele zastosowań a papier jest niezwykle plastycznym i wszechstronnym materiałem. Mam nadzieję, że ten kurs pozwoli Ci dostrzec drzemiący w nim potencjał i zachęci do eksperymentowania w technice wycinanki.
Autorka: kigabet vel Ki
Kilka słów o sobie: "PORTRET to taki temat, który w mojej artystyczno-scrapowej twórczości przewija się nieustannie. Najpierw były to wycinanki w formie kolażu, potem mozaikowe realizacje w ceramice. Od kilku lat systematycznie rysuję i maluję portrety na papierach do scrapbookingu."