Mix media krok po kroku

Poznaj podstawy techniki mix media!

Co to jest mix media - poradnik dla początkujących
Projekty mix media (lub przez niektórych nazywane mixed media) to prace stworzone łączonymi technikami (decoupage, scrapbooking, kolaż, malarstwo) i przy wykorzystaniu kilku mediów artystycznych (preparatów).
Im więcej technik i mediów wykorzystasz, tym bardziej interesujący i skomplikowany projekt otrzymamy. Oczywiście przesada też nie jest wskazana:)
Każda taka praca będzie wyjątkowa, absolutnie niepowtarzalna, a przy jej tworzeniu powinieneś człowieku się dobrze bawić i sporo brudzić.
Preparaty artystyczne mogą być profesjonalne oraz takie "domowej roboty", ale wszystko czego tak naprawdę potrzebujesz do stworzenia projektu, to dobre chęci.
Dziś pokażę Wam podstawowe preparaty, jakie są niezbędne do wykonania takiego prostego projektu mix mediowego.


Podstawowe preparaty do mixed media
Po pierwsze gesso... Tak, baza to podstawa, a tą bazą w projekcie mixed mediowym jest gesso inaczej nazywane primerem.
Grunt malarski zabezpiecza projekt i pozwala na odpowiednie rozprowadzanie kolejnych preparatów. Tak więc bez tego ani rusz.

Pasty strukturalne to kolejny must have - nakładane przy pomocy szablonów (masek) pozwalają uzyskać fakturę, na której będziemy budować naszą kompozycję.
Istnieją przeróżne ich rodzaje i kolory - gładkie i z dodatkową strukturą wewnętrzną, a nawet pękające. Istnieją również takie do efektów specjalnych (np. efekt mchu, efekt betonu, efekt kamienia, efekt rdzy itp).
Teraz kolej na gel medium - heavy body gel, czyli preparat, którym przymocujesz wszystko (pozwól mu jednak spokojnie wyschnąć). Może on być też stosowany jako pasta strukturalna - po wyschnięciu staje się przezroczysty.

Mod podge - najbardziej uniwersalny preparat, łączy w sobie właściwości gesso, gel medium i lakieru.

Farby... tak, farby to podstawa. Akwarelowe lub akrylowe - z takich osobiście korzystam - dzięki nim wnosimy kolor do pracy.
Mogą być suche, w postaci mgiełek, w tubach czy pojemnikach. Nie trzeba wielu kolorów - pamiętaj, że farby możesz ze sobą mieszać i w ten prosty sposób otrzymać inne barwy lub odcienie.
Do tego celu warto wykorzystać paletkę, zawsze jednak niezbędny jest atomizer z wodą - to pomaga rozprowadzić farby w bardziej naturalny sposób.
DOBRA RADA: Praca pięknie się prezentuje, o ile trzymamy się kilku dobrze dobranych kolorów. Jeśli masz z tym problem, korzystaj z ustalonych palet kolorystycznych.

Wyciski z masy soft uzyskane dzięki foremkom silikonowym (które w zasadzie należą już do narzędzi) to bardzo dobry dodatek, wzbogacający elementy kompozycji w pracy.


Tusz - najlepiej by był wodoodporny, w połączeniu ze stemplami. Ten duet wzbogaci nam każdą pracę, wnosząc dodatkowe elementy tła.
Stemple to już w zasadzie narzędzia, ale to przede wszystkim temat rzeka. Pamiętaj - w mixed mediach najbardziej przydają się tak zwane stemple-tła, czyli stemple z uniwersalnymi motywami.
TRIK: Jeśli nie dysponujesz tuszem wodoodpornym, zaplanuj umieszczenie stempli na zakończenie pracy, kiedy już nie będziesz pryskać jej wodą.

Puder do embossingu - wspaniały preparat, który nie tylko nadaje tekturkom pożądany kolor, ale także doskonale je usztywnia (oprócz pudru niezbędny jest jeszcze tusz do embossingu i nagrzewnica. Nagrzewnica to bardzo przydatny gadżet, jeśli chcesz embossować cokolwiek lub zwyczajnie przyspieszyć proces powstawania projektu).

Podstawowe narzędzia i dodatki do mix media
Tak, tyle na początek wystarczy - jeśli chodzi o preparaty. Omówię jeszcze pozostałe narzędzia, te o których nie zdążyłam wspomnieć :)
Pędzle to podstawa, bez nich ani rusz. Najlepiej wybierz zestaw, w którym znajdziesz pędzle różnej wielkości i grubości, a nawet szpachelkę... Szpachelka to bardzo przydatne narzędzie do nakładania struktury z pomącą szablonów.
DOBRA RADA: pamiętaj, aby myć swoje pędzle po skończonej pracy, w przeciwnym razie nie posłużą Ci długo i czeka Cię kolejny wydatek.

Maski i szablony - arkusze z tworzywa różnej wielkości, w których wycięto ciekawe wzory. Takie wzory umieścisz na pracy z pomocą pasty strukturalnej i szpachelki.

Pamiętaj, że w tworzeniu prac mixed media możesz wykorzystać papier zarówno ten dedykowany do decoupage, jak i scrapbookingowy.
Dobrym pomysłem niezwykle dużo wnoszącym do projektu są tekturki.
DOBRA RADA: Jeśli chcesz umieścić w swojej pracy napis, możesz wykorzystać paski papieru scrapowego z napisami lub tekturki.


W technice mixed media nie ma ograniczeń, jej założeniem podstawowym jest dobra zabawa. Możesz zatem zmediować praktycznie każdy przedmiot lub powierzchnię. Najłatwiej jednak zacząć od dedykowanych takim pracom płócien.
Jak zrobić projekt mix media krok po kroku - tutorial
Zaczynamy naszą przygodę z mix media :)
Wybierz przedmiot, który chcesz ozdobić. Ja wykorzystam gotowe podobrazie dostępne w sklepie. Wybrałam też obrazek, tzw. topper, który będzie głównym punktem kompozycji. Do niego muszę dopasować kolorystykę pracy.
Mimo że gotowe podobrazie zwykle jest już zagruntowane, ja nie żałuję gesso. Aby nie tracić czasu, korzystam z usług nagrzewnicy, to niezmiernie ułatwia pracę. Wybieram szablon i korzystam z pasty strukturalnej lub heavy body gel, aby z pomocą szpachelki nadać już pierwszą strukturę.

Wybrałam kilka kolorów farb, które pasują do mojego toppera i naniosłam plamy, mocno rozcieńczając je wodą. Nagrzewnica znów się przydała.
Nadmiar farby usuwam ręcznikiem papierowym lub mokrą chusteczką.
Po wysuszeniu farb nanoszę tu i ówdzie stemplowane tło tak, aby wzbogacić kompozycję i wypełnić w niej luki.

Embossuję na gorąco tekturki.

Wycięłam kilka elementów papierowych, które wykorzystam w kompozycji, z pomocą heavy body gel i kawałków tektury dla dystansu, przyklejam wszystkie elementy.

Umieszczam całość na pracy, komponując z tekturkami. Pod papierowe elementy dodałam wycisk z masy lekkiej oraz wstążkę i kwiaty wzbogacające kompozycję. Dodaję jeszcze tylko embossowany tekturkowy napis i praca prawie gotowa. Zauważyłam, że kolory farb są zbyt intensywne, dlatego...

...zdecydowałam się na końcowe, delikatne gessowanie tzw. "suchym pędzlem" i chlapania. To powoduje, że praca staje się bardziej spójna, a kolory mniej wyraziste.
TRIK: Aby nie zachlapać zdjęcia lub napisów pamiętaj o tym, aby je wcześniej zasłonić kawałkiem papieru lub tektury.





Mam nadzieję, że spróbujecie pobawić się mediami:) W sklepie jest ich bardzo dużo i z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Bawcie się dobrze!
