Jesienny wianek z filcowymi dekoracjami
2017-09-18

W sklepie znalazłam różne bazy do naszych wianków. Kolory, formy i rozmiary na pewno Was zaskoczą. Wybrałam wianek słomiany, wiklinowy oraz oponkę styropianową. Niezwykle atrakcyjnym dodatkiem stały się ozdoby przedstawiające jabłuszka, żołędzie oraz głóg i jagody. Kolorystycznie idealnie wpasowały się w jesienny temat. Zatem do dzieła – zaczynamy tworzyć wianki jesienne.
1. Wianek słomiany
Przygotujemy go bez użycia nici i igły. Wystarczy tylko baza do wianka, filc, pistolet z klejem oraz gotowe owocki. Ja użyłam wianka o średnicy 25 cm. Pracę rozpoczynamy od przygotowania kwiatów. Są ich trzy rodzaje. Najpierw robimy środek kwiatka. Wycinamy prostokąt o wymiarach 13x3,5 cm, składamy go na pół i co 5 mm robimy nacięcia, kończąc je mniej więcej 5 mm od brzegu. Sklejamy brzegi zgiętego na pół i pociętego prostokąta. Następnie po odrobinie dodając kleju zwijamy go po kawałeczku w rulonik.
Skoro mamy środek kwiatka to musimy mu zrobić płatki. Wycinamy koło o średnicy 12,5 cm. Następnie wycinamy w tym kole tzw. ślimaczka. Brzegi koła wycinamy robiąc półkola, czyli taką niby falę. Owijamy nasz przygotowany wcześniej środek wyciętym ślimaczkiem. Po kawałeczku przyklejamy go klejem na gorąco. Gdy skończymy owijanie, przyklejamy kwadracik z filcu na spód naszego kwiatka, a następnie obcinamy nadmiar filcu wzdłuż brzegu. W ten sposób otrzymujemy jeden ze wzorów naszych kwiatów.
Pozostałe dwa wzory przygotujemy w taki sam sposób jak poprzednie. Korzystając ze sposobu, w jaki zrobiliśmy środek kwiatka, wycinamy znacznie większy prostokąt i postępując dokładnie tak samo, otrzymujemy jego znacznie większą wersję. Wersję, która nie potrzebuje już płatków. Natomiast wycinając to samo koło, co poprzednio przygotujemy inną wersję. Nie robimy wtedy falowanych brzegów koła i nie robimy środka. Jedynie zwijamy naszego ślimaczka w rulonik i otrzymujemy kolejny wzór. Spód również podklejamy.
Tak prezentują się nasze kwiatki w całości:
Przygotowujemy sobie wzór ułożenia naszych kwiatów na wianku słomianym. Planujemy to, zanim przystąpimy do klejenia. Do dekoracji używamy gotowych jagód oraz głogu. Najpierw przyklejamy kwiaty. Następnie rozdzielany pęczek owoców i po kilka sztuk wciskamy w wianek.
Wianek powinien posiadać kokardę. Można ją zrobić również z filcu. Wycinamy 5 elementów naszej kokardy. Dwa paski zginamy brzegami do środka i przyklejamy brzeg od spodu tak, by się nam nie rozeszły. Przyklejamy mniejszy element kokardy do większego i owijamy na środku paskiem, który od spodu przyklejamy do kokardy. Doklejamy od spodu wiszącą wstążkę. Kokarda gotowa. Na zdjęciu widzimy brązowy kolor kokardy, który wykorzystamy do kolejnego wianka. Jednak przy wianku słomianym użyjemy cieplejszego odcienia filcu. Zanim przykleimy kokardę, robimy zawieszkę, na której wianek będzie wisiał np. na ścianie lub drzwiach. Doklejamy kokardę i wianek gotowy.
Tak prezentuje się gotowy jesienny wianek słomiany:
2. Wianek wiklinowy
Do przygotowania tego rodzaju wianka wybrałam kolor brązowy. W sklepie znajdziecie również inne jego odcienie. Wianek wiklinowy postanowiłam zestawić ze zwierzątkami i ich zimowymi zapasami.
Przygotowujemy jeżyka. Wycinamy poszczególne elementy formy. Dwa elementy brązowej formy z kolcami przed zszyciem sklejamy ze sobą klejem na gorąco. Następnie zszywamy brzegi. Zszywamy łapki, wypełniając je kulką silikonową. Na buzię naszywamy nosek oraz uśmiech, wypełniamy. Zanim zszyjemy brzuszek, przyszywamy, jako nóżki dwa filcowe pomponiki. Zszywamy i wypełniamy. Gdy poszczególne elementy są gotowe naklejamy na brązowe kolce najpierw brzuszek, potem główkę i łapki. Przyklejamy oczka. Jeżyka ozdabiamy kokardką, którą sami przygotujemy ze wstążki satynowej w kolorach jesieni.
Tak prezentuje się gotowy jeżyk i jego zimowe zapasy jabłuszek:
Przygotowujemy wiewiórkę. Wycinamy poszczególne elementy formy. Zszywamy i wypełniamy ogon. Na łapki naszywamy czarne pazurki, zszywamy i wypełniamy. Przegotowujemy uszy. Na buzię naszywamy jasny filc, nosek, robimy rzęsy, wąsy oraz uśmiech. Na formę główną tą z przodu naszywamy biały brzuszek, przyszywamy zamiast nóżek pompony oraz naszywamy gotową buzię. Na formę tą z tyłu również naszywamy główkę tą bez żadnych naszywanym elementów. Zszywamy ze sobą całość, wszywamy uszy i wypełniamy kulką silikonową. Przyklejamy wiewiórce ogonek, łapki, oczka, ząbki oraz kokardę.
Tak prezentuje się gotowa wiewiórka i jej zimowe zapasy żołędzi:
Przygotowujemy muchomorki. Wycinamy poszczególne elementy formy. Naszywamy czerwone kapelusze na białe nóżki. Zszywamy najpierw nóżki i wypełniamy. Następnie zszywamy kapelusze i wypełniamy kulką silikonową. Na końcu przyklejamy białe perełki.
Tak prezentują się gotowe muchomorki:
Przygotowujemy kwiaty oraz kokardę dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku wianka słomianego. Naklejamy na wianek wiklinowy poszczególne filcowe elementy. Przy pomocy drucików mocujemy gotowe jabłuszka i żołędzie. Robimy zawieszkę ze sznurka, na której zawiesimy nasz wianek.
Tak prezentuje się gotowy jesienny wianek wiklinowy:
3. Wianek na Halloween z oponki styropianowej
Zaletą tego rodzaju wianka jest możliwość przygotowania tła takiego, jakie tylko nam się zamarzy. Wystarczy oponkę styropianową okręcić wstążką lub koronką w odcieniach, jakie nas interesują. Halloween to oczywiście duszki, dynie, nietoperze i słodycze.
Przygotowujemy nietoperza. Wycinamy poszczególne elementy formy. Przygotowujemy uszy. Na jeden z elementów skrzydła naszywamy białe linie. Zszywamy z drugim czystym elementem formy. Nie wypełniamy. Na buzię naszywamy białe oczy oraz czerwony uśmiech. Zszywamy ze sobą formę, wszywamy skrzydełka i uszy, wypełniamy kulką silikonową. Naklejamy stópki, oczka, ząbki oraz kokardę.
Tak prezentuje się gotowy nietoperz:
Przygotowujemy duszka. Wycinamy poszczególne elementy formy. Naszywamy uśmiech. Zszywamy formę, wypełniamy kulką silikonową. Przyklejamy oczka oraz kokardę.
Tak prezentuje się gotowy duszek:
Przygotowujemy dynie. Wycinamy poszczególne elementy formy. Klejem na gorący przyklejamy najmniejszy element dyni na ten średni, a następnie na ten największy. Od środka przyklejamy brązowy ogonem. Zszywamy dynię, naklejamy listek w kształcie serduszka.
Tak prezentują się gotowe dynie:
Przygotowujemy cukierki. Wycinamy kwadrat. Wkładamy w niego pompon filcowy, owijamy i sklejmy klejem na gorąco wzdłuż brzegów. Po obu stronach pompona związujemy rulonik i tworzy nam się cukierek. Środek obklejamy kolorowymi perełkami.
Tak prezentują się gotowe cukierki:
Oponkę styropianową owijamy koronką pomarańczową oraz czarną.
Gotowe filcowe elementy naklejamy na oponkę. Ze wstążki satynowej i odrobimy koronki, przygotowujemy kokardę.
Tak prezentuje się gotowy wianek na Halloween:
Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować jesiennie. Aby ułatwić Wam pracę, przygotowałam dla Was formy gotowe do wycięcia:
- forma 1 - nietoperz, duszek, dynia,
- forma 2 - cukierek, muchomorki, jeż,
- forma 3 - wiewiórka,
- forma 4 - kokarda, środek kwiatka,
- forma 5 - kwiat - forma główna.
Życzę Wam pięknej złotej polskiej jesieni. Do zobaczenia na kolejnej prezentacji.

Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2017