Jak zrobić mozaikę DIY

Uwielbiasz przedmioty zdobione mozaiką, ale nie do końca wiesz jak położyć te małe płytki? To wcale nie jest trudne! Zobacz nasz tutorial i dowiedz się jak zrobić mozaikę krok po kroku, a przy okazji wykonać zdobioną tacę w greckim stylu!
Ten rok niebywale nas zaskoczył. Aktualna sytuacja uniemożliwiła wielu z nas (mnie również) wyjazd na wakacje w upragnione miejsca.
Jeżeli tak jak ja tęsknisz za ciepłym morzem, rozległymi plażami i orientalnym jedzeniem zapraszam Cię do zrobienia razem ze mną mozaiki w iście greckim stylu.
Przygotuj materiały do stworzenia mozaiki
Mozaika dostępna jest w wielu zestawach kolorystycznych. Ja zdecydowałam się na kremowo-niebieską, ponieważ kojarzy mi się z urokliwymi budynkami w Grecji. Co ciekawe, Grecy malują elewacje budynków w takie właśnie barwy, bo sprawiają one dodatkowe wrażenie chłodu.
Do wykonania tacki użyłam mozaiki firmy Folia. Wybrałam tę w rozmiarze 10x10 mm. Opakowanie wydaje się małe, ale jest w nim sporo płytek w 3 kolorach.
Dla ułatwienia tworzenia kompozycji najlepiej przebrać i oddzielić (niczym Kopciuszek) kolory od siebie.
Układamy mozaikę
Mozaikę będę kleić za pomocą kleju firmy Pentart . Zanim jednak przejdziemy do klejenia, warto ułożyć sobie wymyślony wzór ,,na sucho”.
Powody ułożenia wcześniej wzoru są co najmniej dwa. Po pierwsze warto sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo mozaiki w poszczególnych kolorach do wymyślonego układu. Po drugie warto zrobić zdjęcie takiego wzoru, aby móc go odtworzyć i posiłkować się w trakcie klejenia.
Pora na klejenie elementów mozaiki
Klej do mozaiki firmy Pentart jest bardzo wydajny. Z mojego 100 ml opakowania zużyłam odrobinę. Klej po wyschnięciu staje się przezroczysty – myślę, że będzie można go wykorzystać także w innych projektach.
Tackę należy oczyścić i odtłuścić. Mozaikę zaczęłam układać od brzegu, początkowo smarowałam klejem powierzchnię tacki, natomiast wraz z przybywającą ilością przyklejonych płytek okazało się, że wygodniej smarować płytkę i przyklejać do tacy. Czy aby glazurnicy też tak nie robią?
Należy zachować co najmniej 3 mm odstęp (u mnie nie jest on równiutki, ale przecież to rękodzieło).
Już po zakończeniu usłyszałam radę, że lepiej zacząć układać mozaikę od środka. No cóż, następnym razem wypróbuję.
Fugowanie mozaiki krok po kroku
Projekt zostawiamy na 24 h do wyschnięcia.
Teraz czas na fugowanie – w tym celu używałam fugi w kolorze białym również firmy Folia. Do pracy z fugą należy używać rękawiczek.
Fugę należy zmieszać w proporcji 3:1 (na 3 części proszku fugi dolewamy 1 część wody).
Ma ona konsystencję pasty strukturalnej i myślę, że po dodaniu odrobiny farby można ją zabarwić.
Fugę początkowo nakładałam szpatułką, ale zdecydowanie lepiej robić to palcami, a następnie jedynie zebrać nadmiar szpatułką.
Całość wygładziłam gąbką, żeby jak najwięcej wytrzeć z płytek. Zostawiłam do wyschnięcia.
Na koniec (za dobrą radą) przetarłam mozaikę delikatnie octem.
Jak widzisz, moja fuga nie jest idealnie równa pomiędzy mozaiką – ale czy antyczni Grecy by się tym przejmowali?