Jak zrobić kwiaty z foamiranu

Kwiaty z foamiranu krok po kroku
Nie wiesz jak zrobić kwiaty w foamiranu? To dobrze trafiłaś! Przygotowaliśmy specjalny tutorial, w którym pokazujemy jak barwić foamiran oraz jak wykonać z niego piękne kwiaty. Wszystko to opatrzone inspiracją na wiosenną opaskę.
Witajcie!
Dzisiaj przedstawię Wam bardzo prosty sposób na wykonanie dziewczęcej opaski z kwiatów z foamiranu.
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się czy ta technika jest dla Was, to myślę, że ten kurs Was w tym upewni, bo to najprostsza i niewymagająca wielu przyrządów metoda na zrobienie kwiatów z pianki foamiran.
Foamiran - co to jest?
Na początek kila słów na temat samego foamiranu.
Jest to tworzywo - pianka, która pod wpływem ciepła ulega odkształceniom i przybiera na stałe swoją nową formę.
Sama nazwa powstała z połączenia słów: foam (ang. pianka) i iran (państwo Iran, z którego pochodzi).
Przy tworzeniu kwiatków wykorzystujemy piankę o grubości ok. 0,8 mm. Na rynku mamy już szeroką gamę kolorystyczną tego materiału, dzięki czemu nie zawsze konieczne jest jej farbowanie.
Jak barwić kwiaty z foamiranu
Piankę możemy barwić na kilka sposobów (to który sposób jest najlepszy lub najwygodniejszy zależy wyłącznie od Was).
Tutaj przedstawię kilka moich spostrzeżeń, które odnotowałam do tej pory:
1. Farba akrylowa.
Zalety: ładnie farbuje piankę, a po uformowaniu staje się ona sztywniejsza niż przy innych metodach.
Wady: pomalowane palce i wszystko dookoła :) Technika jest dosyć droga przy większych ilościach kwiatów. Farba szybko wysycha, więc trzeba co chwilę jej dokładać. Do farbowania używamy na przykład gąbki do zmywania naczyń.
2. Pastele suche.
Do malowania wykorzystujemy mokre chusteczki dla dzieci lub zmoczone gąbki do zmywania naczyń, ponieważ same pastele nie zafarbują nam pianki. Pastele nakładamy najpierw na chusteczkę, a następnie na piankę.
Zalety: ładnie przenikają się kolory i łatwo się je nakłada. To najczęściej stosowana metoda przeze mnie i ją polecam przede wszystkim początkującym.
3. Pastele olejne.
Nakładamy je bezpośrednio na piankę i rozcieramy palcami.
Zalety: jak w pastelach suchych można ładnie połączyć kolory.
Wady: przy dużej ilości kwiatków zaczynają boleć palce od rozcierania. Pastele trzeba mocniej przyciskać, aby kolor był równo nałożony na cały płatek i równie mocno go rozcierać.
4. Tusze.
Osobiście chyba najrzadziej używam, choć jest wielu zwolenników tej metody. Moje spostrzeżenia są takie, że podczas farbowania można się nieźle samemu umazać :) a do tego kwiatki nawet po nagrzaniu i uformowaniu nadal brudzą palce. Jeśli ktoś używa tej metody, a ma inne zdanie to sama chętnie poczytam jak sobie z tym poradzić :)
Barwienie jest najlepsze, jeśli chcecie uzyskać efekt cieniowania lub połączyć przynajmniej 2 kolory. Pamiętajcie, że foamiran dostępny jest w wielu kolorach i można go wykorzystać tak jak jest lub barwić (i to nie tylko białą piankę, ale również kolorową). Zobaczcie wszystkie kolory foamiranu i wybierzcie opcję najlepszą do Waszych prac.
Jak zrobić kwiaty z foamiranu
W dzisiejszym kursie stworzymy dziewczęcą opaskę z maków wykonanych z foamiranu.
W tym celu będziemy potrzebować przede wszystkim dziurkaczy, dzięki temu praca będzie łatwa i przyjemna i na pewno na początku drogi nie zniechęcicie się nadmiarem wycinania płatków.
Pamiętajcie jednak, by podkładać sobie cienki papier pod piankę, wtedy dziurkacz bez problemu wycina, a przy tym nie strzępi płatków.
Do farbowania użyłam farby akrylowej. Nakładamy ją najpierw na gąbkę, a następnie na każdy pojedynczy płatek, pozostawiając niepomalowany środek.
Każdy z płatków nacinamy nożyczkami wzdłuż płatka, również pozostawiając wolny środek (a).
Kwiatek łapiemy pęsetą w samym środku i przykładamy do nagrzanego maksymalnie na dwie kropki (**) żelazka (b).
To bardzo ważne, by żelazko nie było zbyt mocno nagrzane, ponieważ pianka szybko się skurczy pod wpływem ciepła.
W tajemnicy Wam powiem, że zamiast żelazka sama używam najczęściej prostownicy do włosów (sic!). Jest to oszczędniejsza i bardziej poręczna metoda niż standardowego żelazka, choć wymaga nieco więcej wprawy.
Jak długo należy przykładać kwiatek? Myślę, że to kwestia własnego wypracowania i odczucia, że to właśnie już.
Pamiętam, że kiedy zaczynałam swoją przygodę z foamiranem, kwiatek zostawiałam na żelazku i czekałam aż sam spadnie :) To też jakiś sposób.
Po nagrzaniu kwiatka ściągamy go pęsetą i od razu wciskamy w gąbkę (c). Im mocniej ją wciśniecie, tym kwiatek będzie bardziej zwinięty. Nie starajcie się nigdy robić idealnych kształtów. Natura też nie jest idealna. W tym właśnie tkwi jej piękno.
Dwa takie kwiatki łączymy ze sobą klejem na gorąco naprzemiennie płatkami (e) i nabijamy na szpikulec, tworząc otwór na pręciki.
Wykorzystujemy 2 szt. pręcików (f). Zginamy je na pół i skręcamy za pomocą drucika. Jeśli nie posiadacie akurat drutu florystycznego, możecie wykorzystać druciki do których są przyklejone kwiatki papierowe. Całość przeciągamy przez płatki (g) i jeszcze raz podklejamy z tyłu (h).
Za pomocą dziurkacza, wycinamy małe listki i podobnie jak w przypadku kwiatków nagrzewamy je i formujemy.
Najpierw zginamy je wzdłuż na pół, a następnie rozciągamy palcami wszerz.
Listki przyklejamy do opaski na kształt kłosa.
Teraz możemy już udekorować opaskę makami z foamiranu według własnej inwencji. Dodałam jeszcze kilka kwiatków papierowych i pręcików, aby ożywić opaskę.
Opaska z kwiatami z foamiranu gotowa!
Pozdrawiam serdecznie!
Zobacz podobne wpisy
![]() |
|
Kwiaty z foamiranu z czekoladownikiem | Kwiaty z foamiranu - kartka dla Mamy |