Zamówienia opłacone do 13:00 wysyłamy tego samego dnia. Darmowa dostawa do 17 000 Punktów Odbioru dla zamówień od 150 zł.

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zacząć składać origami? Poradnik dla początkujących

2023-03-22
Jak zacząć składać origami? Poradnik dla początkujących

Chociaż origami tak naprawdę pochodzi z Chin, to szerzej rozwinęło się na świecie dzięki kulturze japońskiej. To zachwycająca sztuka pracy z papierem, z którego podczas składania można tworzyć najrozmaitsze kształty i figury, wzbudzające wszechobecny zachwyt. Zobacz, jak zacząć przygodę z origami i co warto o nim wiedzieć.

Jak zacząć składać origami? Poradnik dla początkujących

Co to jest origami?

Origami polega przede wszystkim na składaniu papieru, o czym świadczy sama nazwa - pierwszy człon wyrazu oru znaczy składać, zginać, chociaż z czasem słowo ewoluowało do znanej po dziś dzień formy origami, wskazującej na złożony papier.

Zgodnie z tradycją składanie origami pozbawione było cięcia, nie dopuszczało też używania kleju, ani żadnych dodatkowych poza papierem elementów, czy ozdób. Dlaczego warto składać origami? To wspaniała forma relaksu, przy okazji pozytywnie wpływająca na koncentrację, a także rozwój motoryczny, dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku dorosłych, jak i również najmłodszych.

Rodzaje origami

Jeśli nie wiesz, jak składać origami, powinieneś zacząć od zapoznania się z dostępnymi technikami. Jako origami dla początkujących doskonale sprawdza się model klasyczny, czyli bazujący na wykorzystaniu papieru w kształcie kwadratu lub koła. W tym przypadku nie używa się choćby minimalnej ilości kleju ani nożyczek.

Kolejnym rodzajem jest origami modułowe, które polega na składaniu kilku odrębnych elementów, które następnie bez pomocy kleju łączy się ze sobą w jedną całość.

Wyróżnia się też takie techniki jak kirigami, czy kusudama. Pierwsza to umożliwiająca nacinanie, a nawet całkowite cięcie metoda, z kolei druga polega na realizacji warstwowych kul, których kolejne części są ze sobą łączone poprzez zszywanie.

Origami rozumiane jako sztuka składania papieru może też bazować na technice opierającej się na składaniu samolotów, zwanej aerogami, a także tzw. origami na mokro, gdzie niezbędna jest delikatnie wilgotna szmatka.

Origami instrukcje: co warto kupić, by zacząć je składać?

Żeby zacząć składać origami z papieru, niezbędne jest zaopatrzenie się w papier. Kiedy masz już ten odpowiedni, możesz zacząć rozważać, jak składać origami krok po kroku. Świetnym punktem wyjścia są schematy, które uwzględniają kierunek i kolejność składania papieru. Doskonałym pomysłem jest sięgnięcie po rozmaite poradniki, które w szczegółowy sposób pokazują, jak zacząć origami modułowe i nie tylko. Można dzięki nim nie tylko zaznajomić się z poszczególnymi technikami, ale dowiedzieć się, w jaki sposób przechodzić do kolejnych kroków składania papieru, tworząc dzięki temu coraz bardziej zaawansowane figury.

Jaki papier do origami wybrać?

Zastanawiasz się, jak składać origami? Najważniejsze to wybrać odpowiedni papier do origami, który po zaginaniu nie będzie pękać. Nie może być on ani zbyt cienki, ani też za gruby, gdyż niestety mogłoby to utrudniać, a nawet całkowicie uniemożliwiać składanie. Najlepszym wyborem jest więc specjalny papier do origami zwany również washi, który nie tylko ma odpowiednią gramaturę, ale występuje w licznych odcieniach, więc umożliwia stworzenie najróżniejszych kombinacji. Do dyspozycji jest papier w wariancie jednostronnym, ale także dwustronny, który wpływa na to, jak wyglądają elementy po złożeniu.

Poza gładkimi propozycjami w różnych rozmiarach i barwach można pokusić się również o te z estetycznymi wzorami, dzięki którym dane wytwory będą jeszcze piękniejsze i bardziej ozdobne.

Od czego warto zacząć tworzenie origami? Podstawowe zasady sztuki składania papieru

W przypadku origami krok po kroku bardzo ważna jest nauka podstaw, a następnie przechodzenie do coraz trudniejszych wzorów. Wiele z nich jest bowiem składową nieskomplikowanych form, które na kolejnych etapach ewoluują w bardziej rozbudowane, zaawansowane kombinacje czego świetnym przykładem jest origami modułowe. Jeśli na początku dobrze opanujesz proste, nierzadko niepozorne figury, znacznie łatwiej będzie Ci przejść na kolejne etapy tworzenia.

Od czego zacząć? Od wyboru papieru i jego koloru, który może być analogiczny lub całkowicie różnorodny, co wpłynie na wygląd całej kompozycji. Origami modułowe - jak składać, aby uzyskać zadowalające efekty? Zacząć cierpliwie od przygotowania jednego elementu, a następnie powtórzyć czynność zgodnie z zaleceniami, tyle razy, ile jest to koniecznie. Gdy wszystkie składowe będą gotowe, można przejść do połączenia ich w całość, układając je na sobie w jednym kierunku, uzyskując dzięki temu pożądany efekt.

Najprostsze wzory z origami - od tego zacznij!

Na początek przyjaźni z origami, warto zacząć od prostych wzorów. Na start specjaliści rekomendują popularną szafę, latawce, koperty, czy choćby rybę. Z czasem można zacząć robić znacznie bardziej efektowne kwiaty origami, czy przejść do jednego z najbardziej popularnych i znanych na całym świecie elementów, takich jak kojarzący się z kulturą japońską - żuraw.

Oprócz wspomnianych wyborów pozostają jeszcze wszelkie geometryczne propozycje modułowe, które doskonale sprawdzają się jako dekoracje do wnętrz i nie tylko.

Specjalne papiery do origami, a także rozmaite artykuły kreatywne są dostępne w sklepie internetowym creativehobby.pl - odwiedź nas i wybierz najlepsze produkty papiernicze dla siebie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Produkty wykorzystane do stworzenia projektu

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-30
Jak zwykle szybko i profesjonalnie!
2023-05-27
Polecam
pixel