Jak wyczyścić narzędzia do scrapbookingu?

Jesteś miłośniczką robótek ręcznych? Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiednio przygotowany i zaopiekowany kącik kreatywny ma kluczowe znaczenie dla przyjemności czerpanej z pracy. Jak pielęgnować swoje narzędzia do scrapbookingu? Praktyczne wskazówki znajdziesz w tym wpisie.
Rękodzieło w parze z higieną. Dlaczego warto czyścić swoje narzędzia do scrapbookingu?
Masz czasem tak, że buszujesz w imponująco wyposażonym sklepie plastycznym i myślisz sobie, że gdybyś miała tak idealnie ułożone kredki, uporządkowane pod kątem wielkości nożyczki i papiery w równiutkich stosikach, to nikt, żadną siłą, nie mógłby oderwać Cię od kreatywnej pracy? Cóż, robótki ręczne, również te związane z techniką scrapbookingu, wymagają odpowiedniego przygotowania. Uporządkowane stanowisko, przygotowane do działania narzędzia czy dobre oświetlenie to nie tylko kwestia estetyki, czy motywacji do działania, ale przede wszystkim – zdrowia i higieny. W bałaganie trudno się skupić i zmotywować łatwiej też o ryzyko skaleczenia się czy poparzenia, nie mówiąc o rozwijaniu się drobnoustrojów. Właśnie z tego powodu wróć do punktu wyjścia i zastanów się, czy na pewno wiesz, jak dbać o swoje materiały do scrapbookingu.
Czyszczenie narzędzi scrapbookingowych – od czego zacząć?
Przy okazji robienia porządków, możesz zacząć od zaplanowania kącika kreatywnego i sprawdzenia, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria do scrapbookingu. Przejrzyj swoją kolekcję i zrób selekcję, na przykład oddzielając naklejki od kartek, a scrapki – od tasiemek czy koralików. Może Ci się przydać specjalny organizer z szufladkami albo pudełko do przechowywania biżuterii.
Podstawowe narzędzia do scrapbookingu w kąciku kreatywnym
Jakie narzędzia do scrapbookingu powinny się znaleźć na wyposażeniu odpowiednio zorganizowanego kącika kreatywnego? Must havem są przede wszystkim różnego rodzaju nożyczki, od dużych, do cięcia większych arkuszy papieru, po małe i precyzyjne. Sprawdź, czy masz nożyki introligatorskie (segmentowe), skalpele, pęsety, maty samonaprawiające do cięcia i tablice do bigowania linijką. Ważnymi urządzeniami są: pistolet do kleju na gorąco (wraz z odpowiedniej średnicy wkładami), dziurkacz (najlepiej kilka dających różne rezultaty modeli), urządzenia tnąco-wytłaczające, gilotyny.
Jakie środki do czyszczenia narzędzi scrapbookingowych mogą się przydać?
Teraz pora przejść do czyszczenia narzędzi. Podstawowa zasada brzmi: rób to na bieżąco. Nie tylko będzie czyściej na Twoim stanowisku pracy, ale też zmniejszy się ryzyko zniszczenia akcesoriów i materiałów (np. z powodu zaschnięcia kleju). Środki do czyszczenia narzędzi do scrapbookingu należy dostosować do konkretnych potrzeb. Przykładowo trymery i gilotyny do papieru należy chronić przed działaniem wilgoci, ale w razie konieczności można przetrzeć ich ostrza ręcznikiem papierowym zwilżonym alkoholem izopropylowym. Raz na jakiś czas można też pokryć je odrobiną wazeliny. Pędzelki po preparatach rozpuszczalnych w wodzie wystarczy odpowiednio namoczyć, w innym przypadku niezbędne będzie użycie odpowiedniego rozpuszczalnika (np. do emalii olejnych). Matę szklaną do cięcia możesz spryskać płynem do dezynfekcji, z kolei gąbeczki do tuszowania możesz “wyprać” w rękach, dodając kroplę płynu do mycia naczyń bądź szamponu.
Na co dzień inspirujemy Cię do robótek ręcznych i podejmowania kolejnych wyzwań DIY. Tym razem chcieliśmy przypomnieć Ci o praktycznych aspektach – uporządkowany kącik do pracy i zadbane narzędzie to jeszcze więcej motywacji do pracy i lepsze jej efekty. Na koniec mała przypominajka: niezależnie od tego, czy wolisz decoupage, scrapbooking czy liternictwo, u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.