Jak uzyskać efekt 3D w scrapbookingu

Poznaj sposoby na efekt 3D w scrapbookingu
Zobacz jak w łatwy i szybki sposób urozmaicić kartki i albumy scrapbookingowe. Dzięki sprawdzonym rozwiązaniom Twoje projekty zyskają głębię i przestrzenność.
Hej!
Wszystkie kartkomaniaczki, zarówno te z dłuższym, jak i krótszym stażem wiedzą, że efekt 3D dodaje uroku nawet najprostszej kartce.
Jak zatem sprawić, aby nasze wyroby nie były tylko płaskim zbiorem wyciętych elementów? Mamy dla Was kilka rad :)
Sposoby na efekt 3d w scrapbookingu
1) Motyw/wzór na papierze
Na pewno każda z nas miała w rękach papiery z motywem deski czy sweterka. Prawda, że przyjemnie się na nie patrzy? :) I mimo że wiemy, że papier jest płaski, to oczyma wyobraźni
widzimy wypukłości, strukturę. Zobaczcie, jaki „mięciutki” jest papier na kartce.
2) Wytłaczanie i embossing na gorąco
Jeśli natomiast macie ochotę, żeby na papierze rzeczywiście była wyczuwalna wypukłość lub struktura, z pomocą przychodzą foldery do wytłaczania i technika embossingu.
Przy pomocy folderów do wytłaczania możemy wykonać lekką wypukłość na papierze, zgodnie z motywem lub wzorem, jaki posiada nasz folder.
Embossing na gorąco polega na nałożeniu, przy pomocy stempli bądź masek, specjalnego pudru, który po rozgrzaniu topi się i nadaje wypukłości. Obie techniki powodują, że powstaje wybrzuszony motyw wyczuwalny pod palcami.
3) Warstwy
Kolejnym sposobem nadania naszej kartce przestrzeni, są warstwy. Wiadomo – im więcej warstw, tym efekt 3D bardziej widoczny.
Warto zacząć już na etapie papierów i oddzielić od siebie poszczególne ich warstwy. Można to zrobić przy pomocy tektury, bądź taśmy 3D.
RADA: Jeśli nie macie tektury w arkuszach, do podklejania można użyć pozostałości z tekturowych szablonów, które zostają po wypchnięciu wzorów.
4) Wycinanki i elementy 3D
To chyba najbardziej istotny element, który nadaje przestrzeni naszej kartce. Warto połączyć tu kilka rodzajów dodatków.
Możecie wykorzystać:
- wycinanki papierowe,
- tekturki,
- kwiaty papierowe, materiałowe, foamiranowe,
- koronki, wstążki, kokardki,
- gazę, sizal,
- elementy metalowe, szklane, drewniane.
Można wymieniać jeszcze długo, bo tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Nie należy również zapominać o oddzielaniu między sobą poszczególnych elementów i umieszczać je na różnych „poziomach”.
Należy jednak uważać na wysuwanie poszczególnych elementów na pierwszy plan i zachować odpowiednią perspektywę. Tak, aby pewne elementy były bardziej wysunięte, inne bardziej schowane.
5) Rozjaśnianie i przyciemnianie
Ostatnim, bardziej kosmetycznym sposobem jest praca z mediami. Przy pomocy ciemnej (np. czarnej lub brązowej) farby lub tuszu można lekko przyciemnić te elementy, które mają być schowane, a rozświetlić i rozjaśnić te, które chcemy uwydatnić. Taka gra świateł i kolorów z pewnością jest znana osobom, które zajmują się techniką mixed-media.
Ja także, dla przykładu, rozjaśniłam błyszczącymi płatkami poinsecje, żeby jeszcze bardziej je rozświetlić.
A tak prezentuje się świąteczna kartka z efektem 3D.