Darmowa dostawa do 17 000 Punktów Odbioru dla zamówień od 150 zł. Zamówienia opłacone do 13:00 wysyłamy tego samego dnia.

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć filcowe OZDOBY WIELKANOCNE

2017-03-08
Jak stworzyć filcowe OZDOBY WIELKANOCNE

Wielkanocne ozdoby z filcu - jak uszyć?

Chcesz stworzyć filcowe ozdoby na Wielkanoc? To nic trudnego! Z naszym tutorialem wyczarujesz dekoracje na patyku, zawieszki oraz ozdoby do koszyczka. Wszystko to pokazane krok po kroku. Dzięki formom do pobrania oraz dokładnej instrukcji bez trudu je uszyjesz.


filcowe dekoracje na Wielkanoc


Witam wszystkich serdecznie!

Mam na imię Barbara i chciałabym Was zaprosić do wspólnej przygody, jaką jest tworzenie z filcu.

W moim pierwszym wpisie pokażę jak stworzyć filcowe ozdoby wielkanocne. Wybrałam cztery formy, z których stworzymy trzy różne prezentacje. Są to: jajko, królik, kurczaczek i owieczka. Przygotujemy z nich zawieszki, ozdoby na patyczku do wbijania oraz duże formy do koszyczka. Zobaczcie, jak to zrobić :)

Z czego uszyć wielkanocne dekoracje?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z filcem musimy się zaopatrzyć w podstawowe narzędzia pracy, które ciągle nam będą towarzyszyć. Bez nich ani rusz. Są to między innymi nici, igły, nożyczki, szpilki.

Prócz tych podstawowych narzędzi potrzebna jest oczywiście gwiazda całej tej inspiracji, czyli filc oraz dodatkowe aplikacje, które będziemy naklejać i przyszywać min. różyczki, perełki, koronki, dzwoneczki, wstążki itp. a także wypełnienie w postaci kulki silikonowej, którą będziemy wypełniać nasze filcowe ozdoby wielkanocne.

Pamiętajcie – to Wy kreujecie swoją pracę i możecie wybierać do niej to, co podoba się Wam. Gama kolorystyczna filcu jest naprawdę szeroka i z pewnością znajdziecie wśród niej swoje ulubione kolory. Nie bójcie się ich łączyć. Czasami połączenie, które wydaje się być nieodpowiednim okazuje się strzałem w dziesiątkę. Wybór aplikacji ozdobnych jest przeogromny. Naprawdę jest w czym wybierać.

Szycie filcowych ozdób jest naprawdę proste. Wystarczy, że przyjrzycie się dokładnie zdjęciom, przeczytacie uważnie instrukcję i wskazówki a plan działania sam ułoży się Wam w głowie. Resztę podpowie Wam intuicja. Aby ułatwić Wam pracę na końcu prezentacji dołączone są formy, wystarczy je wydrukować i wyciąć.

Zacznijmy więc naszą przygodę.

Jak stworzyć filcowe ozdoby wielkanocne DIY

Filcowa zawieszka wielkanocna JAJKO

Etap 1: stworzenie i wycięcie formy z papieru. Następnie składamy ze sobą dwa kawałki filcu i wyciętą formę spinamy z filcem przy pomocy szpilek. Wycinamy nożyczkami formę. Dobre małe nożyczki to podstawa. Jeśli jest to w miarę prosta forma to wycinamy dwa kawałki naraz, ale jeśli jest ona bardziej skomplikowana lub są to małe fragmenty ozdób, które na przykład wszywamy, to wycinamy pojedynczo każdy z elementów.

Etap 2: przymocowanie wstążki koronkowej do filcu. Korzystamy w tym celu z pistoletu do klejenia na gorąco. Zaginamy wstążkę do wewnątrz ozdoby, przytrzymujemy na brzegach palcami i nakładamy klej dociskając pistolet do wstążki tak by jak najmocniej się nam przymocowała do filcu. Na jedną zawieszkę tej wielkości, potrzebne jest ok. 8,5 cm wstążki. Klej bardzo szybko tężeje, więc nakładamy go w miarę szybko i niezbyt grubo.

Etap 3: przygotowanie zawieszek ze sznurka oraz przyszycie atłasowych różyczek. Do przygotowania zawieszki potrzebne jest ok. 26 cm sznurka. W zależności od tego jak długie chcemy zawieszki na tej wysokości robimy 3 węzełki, dzięki którym sznurek nam się nie wysunie z filcowej ozdoby. Ozdobne atłasowe różyczki przyszywamy. Jajko możemy w ten sposób ozdobić z jednej lub z obu stron. Ilość różyczek – dowolna.

Etap 4: zszywanie ze sobą dwóch kawałków formy. W tym celu używamy tzw. „ściegu dzierganego”. Wykonuje się go od strony lewej do prawej wkłuwając igłę prostopadle do brzegu filcu w odległości ok. 0,5 cm od krawędzi. Podczas przeciągania nitki przez filc tworzy się pętelka, przez którą należy przełożyć igłę i pociągnąć. Zszywanie zaczynamy obok wstążki tam gdzie najbliżej jest do naszytej aplikacji, w tym przypadku jest to różyczka, ponieważ pod nią na końcu zszywania chowamy węzełek i ucinamy nitki. Nie zapomnijcie o wszyciu zawieszki ze sznurka.

Etap 5: wypełnienie ozdoby kulką silikonową. Nie zapomnijcie zostawić otworu na wypełnienie. Gdy wypełnimy ozdobę kontynuujemy zszywanie. Kończymy je w tym samy miejscu, w którym zaczęliśmy. Na końcu, gdy przeciągniemy nitkę po raz ostatni, wbijamy ją z tyłu ozdoby w miejscu szwu i przeciągamy wewnątrz ozdoby wyciągając igłę na zewnątrz dopiero pod różyczką w miejscu, w którym najbardziej możemy schować węzełek. Ucinamy nitki. Pamiętajcie by dodatkowo węzełek pod różyczką zabezpieczyć kropelką kleju Magic.

Etap 6: zdobienie perełkami kolorowymi i perełkami białymi. Wszystkie perełki nawet te samoprzylepne przyklejamy do naszej ozdoby klejem Magic.

Filcowa dekoracja wielkanocna na patyczku ZAJĄCZEK

Najważniejszym elementem tej pracy jest przygotowanie zakładki z patyczkiem tak, aby nam się nie wysunął z naszej ozdoby.

Poszczególne etapy pracy są bardzo podobne jak przy prezentacji nr 1 z pewnymi różnicami, które omówimy na przykładzie królika wielkanocnego.

Etap 1: wycięcie poszczególnych elementów formy oraz naszycie na jedną z nich różowych uszu, noska i wąsów.

Etap 2: przygotowanie zakładki. W tym celu wycinamy dwa elementy zakładki, z których pierwszy jest dłuższy od drugiego. Patyczek na długości około 3,5 cm mocujemy do dłuższego elementu zakładki przy pomocy pistoletu z klejem. Kleju dajemy sporo zarówno na samym patyczku jak i po jego bokach, zostawiając jednak wolne miejsce bez kleju przy brzegu zakładki, tam gdzie kończy się nam schowany patyczek. Przykładamy drugi krótszy element zakładki i mocno dociskamy by klej dobrze związał filc z patyczkiem. Dzięki temu do wysokości ok. 0,5 cm od patyczka mamy tylko jeden arkusz filcu.

Etap 3: zszywanie i wypełnienie. Zszywanie rozpoczynamy od podbródka królika, ale z jego prawej strony. Gdy zszyjemy uszy, wypełniamy je od razu kulką silikonową, ponieważ na tym etapie idzie to łatwo. Następnie wkładamy zakładkę z patyczkiem do naszej ozdoby i zszywamy dalej. Gdy dojdziemy już do podbródka wkładamy wypełnienie po obu stronach zakładki tak by znalazła się ona mniej więcej po środku między kulką silikonową.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nasza ozdoba jest wtedy mięciutka po obu stronach a zakładka jest całkowicie nie wyczuwalna. Następnie zszywamy podbródek. Ale tym razem między dwoma kawałkami filcu mamy jeszcze ten trzeci kawałek z naszej zakładki, ten pojedynczy. Zszywamy je razem i w ten sposób mamy pewność, że nasz patyczek nie wysunie się z naszej ozdoby. Węzełek robimy na środku podbródka przy samym brzegu. Zasłonimy go za chwilę kokardą.

Etap 4: przygotowanie kokardy. W tym celu ucinamy dwa kawałki wielkanocnej wstążki o długości 16 i 17cm. Wstążkę o długości 16 cm zginamy na pół oznaczając środek, następnie brzegi z obu stron zaginamy do środka i łączymy właśnie tam, przeszywając je kilka razy igłą z nitką. Potem marszczymy środek i szyjemy go tak by wyszła nam kokardka. Wstążkę o długości 17 cm zginamy w trójkąt i jego czubek przyszywamy z tyłu naszej wstążki. Na końcu owijamy środek nitką kilka nawet kilkanaście razy i do niego przyszywamy dzwoneczek. Kończymy z tyłu węzełkiem. Istnieje prostszy sposób, jednak w przypadku, gdy na wstążce wzór jest ułożony poziomo, nie znajdzie on zastosowania, ponieważ wtedy nasz wzór odwraca się nam „do góry nogami”.

Etap 5: przyklejenie kokardy oraz oczek. Kokardę mocujemy przy pomocy pistoletu z klejem natomiast półperełki będące oczkami naklejamy klejem Magic. Zamiast czarnych półperełek można użyć kolorowych oczek ruchomych z rzęsami (wtedy nie musicie naszywać rzęs) lub oczek białych.

Prócz królika możemy przygotować również owieczkę, kurczaczka i jajka.

Owieczka: zanim zszyjemy owieczkę naszywamy jej kremową buzię i w trakcie jej naszywania wszywamy uszy. Następnie naszywamy jej również rzęsy i nosek.

Kurczaczek: tutaj mamy do czynienia z Panią kurczaczkową, dlatego najpierw naszywamy rzęsy, następnie przygotowujemy czerwony grzebyk. W tym celu zszywamy dwa kawałeczki czerwonego filcu. Węzełki zostawiamy w podstawie grzebyka, gdy go wszyjemy nie będą one widoczne.  Zszywając całość nie zapomnijcie o jego wszyciu. Dzióbek oraz oczka naklejamy klejem Magic.

Jak zrobić rumieńce: rumieńce i środek uszu owieczki oraz rumieńce u kurczaczka robimy na różowo przy pomocy kobiecych gadżetów, którymi są róż do policzków i malutki pędzelek do cieni. Rumieńce zawsze dodają uroku filcowym zwierzakom.

Jajka: ozdabiamy je dokładnie w taki sam sposób jak w prezentacji nr 1 z tym, że korzystamy z troszkę większej formy i dłuższej wstążki. Zamiast dzwoneczków na środku kokardy naklejamy perełki.

Wielkanocne dekoracje z filcu do koszyczka

Przygotowanie ich wygląda tak samo jak w poprzednich prezentacjach z tą różnicą, że są to znacznie większe formy i nie posiadają zawieszek ani innych mocujących elementów. Do główek zwierzątek dorysowujemy tylko tułów w kształcie koła oraz kończyny.

Etap 1: wycięcie poszczególnych elementów formy, przygotowanie elementów wszywanych w ozdobę (grzebyk u kurczaczka) oraz naszycie buzi i uszu u owieczki, noska, uszu i okrągłego brzuszka u królika, rzęs, wąsów i elementów ozdobnych. Do ozdobienia wykorzystujemy kokardki z perełką, które naszywamy na naszą formę.

Etap 2: Przygotowanie łapek, skrzydełek i stópek oraz ogonka. Przygotowując te poszczególne elementy węzełek kończący robimy w miejscu, w którym będziemy sklejać je z formą główną. Wtedy jest on całkowicie schowany. Nie zapomnijcie o ich wypełnieniu kulką silikonową.

Etap 3: zszywanie formy i wypełnienie. Zaczynamy jak najbliżej elementu, pod którym możemy schować węzełek kończący w tym przypadku mogą to być kokardki lub miejsca, na które zostaną naklejone łapki, stópki i skrzydełka.  Nie zapominamy o wszyciu grzebyka u kurczaczka.

Etap 4: przyklejenie do formy głównej łapek, skrzydełek, stópek i ogonka przy pomocy pistoletu z klejem.

Etap 5: naklejenie oczek, dzióbka i kółeczek na stópkach królika oraz zrobienie rumieńców.

Duże jajko: ozdabiamy je koronką bawełnianą w taki sam sposób jak w prezentacji nr 1. W tym przypadku koronkę mocujemy w dwie strony falą do dołu i do góry. Główny element dekoracyjny takiego jajka stanowią filcowe kwiaty. Są one bardzo proste w wykonaniu. Wystarczy odrysować koło na filcu i wyciąg go.

Następnie wycinamy spiralę robiąc falujące brzegi. Robimy takiego „ślimaczka” aż dojdziemy do środka. Koło samo nas prowadzi. Gdy skończymy ten etap, zwijamy kwiatek i pod spodem go zszywamy tak, by połączyć ze sobą wszystkie warstwy filcu.

Na końcu również przeciągamy igłę z nitką od spodu przez środek i wracamy z powrotem, w ten sposób zabezpieczamy środek przed rozwinięciem. Przyklejamy klejem Magic perełkę na środku.

Tak wykonane kwiaty naszywamy na nasze jajko. Następnie go zszywamy, wypełniamy a węzełek chowamy pod kwiatkiem. Na końcu ozdabiamy jajko perełkami.

filcowe ozdoby wielkanocne

W koszyczku na stole wielkanocnym będą się pięknie prezentować. Możecie ich również użyć przymocowując je do wianka wiklinowego ozdobionego dodatkowo np. kwiatami. Sprawdzą się również, jako maskotki dla Waszych pociech.

Oto wszystkie wielkanocne dekoracje z filcu!

filcowe ozdoby na wielkanoc

wielkanocne ozdoby z filcu

filcowe ozdoby wielkanocne

Mam nadzieję, że moja prezentacja zachęciła Was do stworzenia swoich pierwszych filcowych ozdób. Wielkanoc to idealny czas do przygotowania własnoręcznych dekoracji. 

Do zobaczenia na następnej kreatywnej lekcji.

A tutaj są formy do pobrania!

Ozdoby Wielkanocne - forma pdf

Ozdoby Wielkanocne - forma pdf 1

Ozdoby Wielkanocne - forma pdf 2

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Produkty wykorzystane do stworzenia projektu

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3472 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-01
Szybka wysyłka ładnie zapakowana polecam
2022-11-25
Zgodne z zamówieniem. Polecam.

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej.

Klikając „Zgadzam się, chcę przejść do strony” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz przetwarzanie zapisanych przez nie Twoich danych osobowych w celu dostosowania treści na stronie na naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Polityka prywatności

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel