Zamówienia opłacone do 13:00 wysyłamy tego samego dnia. Darmowa dostawa do 17 000 Punktów Odbioru dla zamówień od 150 zł.

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filcowe pacynki „Mini ZOO” - Prezent na Dzień Dziecka

2017-05-19
Filcowe pacynki „Mini ZOO” - Prezent na Dzień Dziecka

Witam serdecznie :)

Dzisiaj mam ogromną przyjemność zaprezentowania Wam krok po kroku jak stworzyć własnoręcznie prezent na Dzień Dziecka, czyli FILCOWE PACYNKI. Przygotowałam dla Was niezwykle kolorową kolekcję zatytułowaną „Mini ZOO”. Wybrałam 10 zwierzątek, które można spotkać na wycieczce do ogrodu zoologicznego. Pokolorowałam je i przyozdobiłam. Pacynki to idealna forma zabawy zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci. Kształtują wyobraźnię, wspomagają słownictwo, uczą i przede wszystkim gwarantują dobrą zabawę. Tak, więc jeśli brak Wam pomysłu na weekend z Waszymi pociechami to proponuję zapakować pacynki do plecaczka, dzieciaki z plecaczkiem do samochodu i witaj przygodo – jedziemy na wycieczkę do Zoo. Szukamy pacynkowych zwierzątek na wybiegu, robimy ciekawe fotki, zdobywamy ciekawą wiedzę o poszczególnych gatunkach i świetnie się bawimy.

A więc do dzieła! Zobaczcie jak samodzielnie stworzyć taką kolekcję :)

Oczywiście naszą pracę rozpoczynamy od zgromadzenia podstawowych narzędzi, o których wspominałam na poprzedniej prezentacji. Dla przypomnienia, są to: igły, nici, nożyczki precyzyjne, szpilki, klej do aplikacji, pistolet do klejenia na gorąco i wkłady do pistoletu, wypełnienie do zabawek, filc oraz aplikacje ozdobne.

Instrukcję pokażę na przykładzie 3 pacynek, wskazując różnice w wykonaniu. Pozostałe 7 pacynek wykonuje się dokładnie tak samo. Aby Wam ułatwić sprawę przygotowałam dla Was formy wszystkich 10-ciu zwierzątek. Wystarczy wydrukować, wyciąć i można tworzyć.

Jak stworzyć filcowe pacynki?

PACYNKA NR 1 – ŻYRAFKA

Etap 1: to oczywiście wycięcie poszczególnych elementów naszej formy. Każda pacynka ma formę główną, która pasuje do większości zwierzątek. Forma główna żyrafki różni się długością szyi. Jest po prostu dłuższa.

U wszystkich pacynek wycinamy formę główną w trzech jednakowych egzemplarzach. Ale uwaga:

  • dwa egzemplarze zostawiamy identyczne i wycinamy je z miękkiego filcu grubości 2 mm, który występuje w arkuszach 30x40cm;
  •  jeden egzemplarz wycinamy z filcu poliestrowego grubości 1,5 mm występującego w formacie A4 w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru formy głównej. Wycinamy go w dokładnie tej samej wielkości, co dwa poprzednie egzemplarze z tym, że po chwili go zmniejszamy po bokach o ok. 7 mm, obcinając go po prostu tak jak prowadzi nas brzeg formy. Podstawy na dole nie zmniejszamy.

Pozostałe elementy składające się na naszą pacynkę wycinamy z tego samego filcu, co dwa egzemplarze formy głównej. Gdy mamy wycięte wszystkie elementy łatwiej jest nam sobie wyobrazić całość. Niezwykle istotną rolę odgrywają tutaj dobrze dobrane nożyczki precyzyjne.

 

Etap 2: uszycie główki. Żyrafka ma pyszczek w innym kolorze niż całość. Dobieramy nitkę kolorystycznie do koloru pyszczka (u nas jest to kolor pudrowy róż) i naszywamy go na główkę zaczynając od góry. Gdy dojdziemy do brzegu zatrzymujemy się. Kończymy wewnątrz węzełkiem.

Etap 3: naszywamy odpowiednimi kolorami uśmiechnięte usteczka oraz rzęsy. Nosek tworzymy przyszywając kolorowe guziczki dobrane kolorystycznie do pyszczka. Ozdabiamy główkę przyszywając kremową atłasową różyczkę.

Etap 4: rozpoczynamy zszywanie elementów główki. Najpierw zszywamy różową część pyszczka dobierając kolorystycznie do niego nitkę. Kończymy wewnątrz węzełkiem. Następnie żółtą nitką zszywamy pozostałą część. Wszywamy po drodze uszy. Uszy zwijamy w taki rulonik, dzięki czemu będą zagięte do środka. Wszywamy również rogi. Gdy wszyjemy drugie ucho wypełniamy główkę kulką silikonową. Kontynuujemy zszywanie a węzełek kończący zostawiamy z tyłu główki mniej więcej na wysokości pyszczka. Gdy potem nakleimy główkę na formę główną będzie on zupełnie niewidoczny.

Etap 5: przy pomocy kleju Magic naklejamy oczka w postaci czarnych półperełek. I mamy gotową główkę naszej żyrafki.

Etap 6: przygotowanie łapek. Praca wygląda dokładnie tak samo jak przy główce. Najpierw brązową nitką naszywamy brązowe kopytko i następnie od razu je zszywamy po brzegach kończąc węzełkiem w środku. Później kontynuujemy zszywanie żółtą nitką. Przed zakończeniem zszywania wypełniamy łapkę niewielką ilością kulki silikonowej, a węzełek kończymy u góry łapki z tyłu. Po przyklejeniu do formy głównej będzie nie widoczny.

Etap 7: gdy nasze obie łapki są już gotowe przystępujemy do ich przyklejenia. Za nóżki posłużą nam ozdobne pompony akrylowe z kolekcji „zwierzątka”. Idealnie pasują do większości pacynek. Dla żyrafki pasują pompony brązowe. Przyszywamy je u podstawy naszej formy głównej. Następnie pistoletem do kleju na gorąco przyklejamy łapki. Łapki zawsze mocujemy po przyszyciu pomponów, ponieważ łatwiej jest nam wtedy ulokować je w odpowiednim miejscu by nie były ani za wysoko ani za nisko.

Etap 8: opisując etap pierwszy tworzenia naszej pacynki wspomniałam o wycięciu trzeciego egzemplarza formy głównej i zmniejszeniu go po bokach. Posłuży on do usztywnienia pacynki. Przyklejamy go od wewnątrz do formy głównej tej, do której przyszywaliśmy pompony i przyklejaliśmy łapki. Robimy to przy pomocy kleju na gorąco. Nakładanie kleju rozpoczynamy od podstawy jednak tak ok. 0,5 cm nad podstawą pacynki i po kawałeczku po całej szerokości doklejanego filcu nakładamy klej dociskamy na chwilkę i kolejny kawałeczek klej i dociskamy, aż dojdziemy do góry. Dlaczego tak po kawałeczku? Bo klej na gorąco szybko stygnie i gdybyśmy chcieli od razu cały ten egzemplarz wysmarować klejem to zanim byśmy przystąpili do jego odpowiedniego przyłożenia do formy głównej część kleju by nam już zastygła. Pamiętajcie klej nakładamy na ten mniejszy egzemplarz formy głównej. W ten sposób na brzegach formy głównej tej większej nie będzie zastygniętego kleju, który utrudniałby nam zszywanie pacynki. Igła przez taki klej ciężko przechodzi. Dlatego też na dole pacynki u jej podstawy klej nakładamy dopiero na wysokości 0,5 cm. Usztywniamy tylko jedną formę główną, tą z przodu.


Etap 9: przygotowanie ogonka. Brązową końcówkę ogonka przyklejamy klejem na gorąco do żółtej części. Następnie brązową nitką zszywamy końcówkę i węzełkiem kończymy w środku. Zszywanie kontynuujemy żółtą nitką. Ogonka nie trzeba wypełniać kulką silikonową. Węzełek kończymy u góry z tyłu ogonka i potem przyklejamy go do formy głównej.

Etap 10: zszywanie formy głównej. Rozpoczynamy je zawsze od góry od „czubka” naszej pacynki. Gdy dojdziemy do podstawy to obrabiamy ściegiem tylko przednią część tą, która jest usztywniona od spodu drugim filcem. Dlatego trzeci egzemplarz filcu smarowaliśmy klejem dopiero  na wysokości 0,5cm żeby później przy obrabianiu brzegu igła łatwo przechodziła przez oba egzemplarze filcu. Gdyby był tam klej byłoby to utrudnione. Zszywanie kończymy u góry. Przeciągamy igłę do środka i wyciągamy na formie głównej ok. 2 cm od góry. Tam robimy kolejną pętelkę i kończymy węzełek.

Etap 11: gdy mamy już zszytą formę główną klejem na gorąco przyklejamy do niej główkę żyrafki. Nie dajemy dużo kleju. Nakładamy go na formę główną na środku u góry. Przykładamy główkę i dociskamy. Potem możemy na brzegach dokleić główkę odrobiną kleju. W ten sposób nie będzie on wychodził na brzegach. Na końcu przy pomocy kleju Magic przyklejamy plamki naszej żyrafce. Wielkość plamek dowolna. Możecie je wycinać na tzw. „oko”. Przyklejamy je zarówno z przodu jak i z tyłu. Na główce też znajdzie się miejsce na plamkę. Gdy robimy to na końcu łatwiej jest nam je rozmieścić, ponieważ widzimy już jak nasza pacynka wygląda.

Tak prezentuje się gotowa pacynka

PACYNKA NR 2 – LEW

Forma główna dla lwa pasuje również do siedmiu innych zwierzątek. To, co wyróżnia lwa wśród innych zwierząt to jego okazała grzywa. Po wycięciu dwóch elementów grzywy składamy je ze sobą tak by fale ułożyły się naprzemiennie. Zszywamy je ze sobą na środku, węzełek kończymy z tyłu. Następnie przygotowujemy głowę lwa w dokładnie taki sam sposób jak u żyrafki. Najpierw naszywamy biały pyszczek, nos, wąsy. Zszywamy najpierw biały brzeg pyszczka białą nitką potem zszywamy beżową, wszywamy uszy, wypełniamy kulką silikonową i doklejamy oczka. Gdy już mamy gotową formę główną najpierw doklejamy do niej grzywę a potem głowę. Brzegi grzywy nie są ze sobą ani zszyte ani sklejone, więc wygląda ona trochę jak ruchoma.  Z kolekcji pomponów akrylowych idealnie wpasowały się dla lwa pompony beżowe. Nie zapomnijcie o ogonie naszego króla wszystkich zwierząt.

Tak prezentuje się gotowa pacynka

PACYNKA NR 3 – PAPUGA

Papuga niewątpliwie najbardziej przyciąga uwagę ze względu na intensywne i piękne kolory. Kolejną cechą charakterystyczną jest okazały dzióbek. Jak go przygotować widać na zdjęciu poniżej. Najpierw naszywamy na główkę białe i żółte elementy oczu.  Wycinamy dwa elementy dzióbka – beżowy i czarny. Czarny filc naszywamy na beżowy. Składamy dzióbek na pół i od razu zszywamy ze sobą czarne brzegi a węzełek kończymy w środku. Następnie beżową nitką przyszywamy dzióbek w miejscu jego zgięcia do główki naszej pacynki. Robimy to po całej wysokości dzióbka i gdy już go dostatecznie mocno przyszyjemy to od razu zszywamy beżowe brzegi dzióbka, na końcu wypełniamy, zszywamy do końca i przeciągając nitkę przez środek dzióbka wyciągamy igłę wewnątrz naszej główki i tam kończymy węzełek. Potem zszywamy główkę i naklejamy oczka. Na końcu przyklejamy klejem na gorąco śliczną, małą, gustowną i prawdziwie dziewczęcą kokardkę.

 

Skrzydełka składają się z trzech elementów. Wystarczy je wyciąć i przykleić klejem na gorąco do formy głównej. Z tyłu doklejamy dwa elementy ogona. Zarówno skrzydełka jak i ogon przyklejamy już do gotowej, usztywnionej i zszytej formy głównej – nie wcześniej. Z kolekcji pomponów akrylowych dla naszej papużki pasują pompony czarne.

 

Tak prezentuje się gotowa pacynka

PACYNKA NR 4 – SŁONIK

Słonik wcale nie musi być szary. Często w bajkach dla dzieci słoniki są niebieskie. Idealnie pasują do niego pompony pastelowe. Dobieramy dla niego również gustowną muchę w kropki. Świetnie sprawdzi się tutaj zestaw kokardek. Uszy wszywamy naraz, zarówno niebieską jak i różową część. Gdy już mamy zszytą główkę, to podklejamy różową część ucha odrobiną kleju na gorąco i dociskamy delikatnie do jego niebieskiej części. Trąbę również przyklejamy klejem na gorąco. Nie zapomnijcie o ogonku.

 

PACYNKA NR 5 – ŻABKA

Nasza żabka to prawdziwa elegantka. Posiada modną bransoletkę z różyczką oraz różową dziewczęcą kokardę. Szeroki uśmiech to podstawa. Rumieńce robimy przy pomocy różu do policzków i pędzelka. Wspominałam o tym triku na naszej pierwszej prezentacji. Pompony pastelowe ponownie się sprawdziły. Kolor zielony wprost idealny. Żabka jak to żabka posiada plamki na swojej uśmiechniętej buzi oraz na pleckach.

PACYNKA NR 6 – MIŚ KOALA

Misie Koala śpią całymi dniami, ale nasz może towarzyszyć dziecku cały czas. Mięciutkie pompony akrylowe w kolorze szarym to prawdziwa frajda. Nie może się również obejść bez muchy w kropki.

PACYNKA NR 7 – HIPOPOTAM

Kolejny przykład na to, że hipopotam a właściwie Pani Hipopotamowa wcale nie musi być w kolorze szarym. Cały jej urok w tym fiolecie właśnie i w ślicznych białych ząbkach.  Pompony pastelowe świetnie spełniły swoją rolę. Mini kokardka dodała elegancji. Nie zapomnijcie o ogonku.

PACYNKA NR 8 – ZEBRA

Pompony akrylowe w kolorach zebry to prawdziwy majstersztyk. Żeby było ciekawie dodajemy niebieskie guziczki i kokardę. Czarne paski wycinamy z filcu poliestrowego grubości 1,5mm. Naklejamy je na naszą zebrę na samym końcu gdy już całkowicie ją skończymy. Przyklejamy je klejem Magic. Mogą trochę wystawać za naszą pacynkę, gdy klej wyschnie przycinamy je. Nie zapomnijcie o ogonku.

 

PACYNKA NR 9 – MAŁPKA

Forma główna na małpkę różni się tym, że jest nieco węższa po bokach.  Jej zawadiacki uśmiech mówi, że prawdziwa z niej aparatka.

PACYNKA NR 10 – TYGRYS

Kolejny przykład na to jak genialnie zostały zrobione pompony akrylowe z kolekcji "zwierzątka. Tygrys ma białe wąsy, nie zapomnijcie ich naszyć.

TAK PREZENTUJE SIĘ CAŁA KOLEKCJA FILCOWYCH PACYNEK „MINI ZOO” 

Aby wzbogacić Wasz prezent na Dzień Dziecka, proponuję do zestawu pacynek dołączyć kolorowankę ze zwierzątkami oraz  zestaw kredek.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was dzisiaj dziecięco, kolorowo, zabawnie i przede wszystkim filcowo.

Do zobaczenia na kolejnej kreatywnej lekcji :)

 

A tutaj znajdziecie formy zwierzątek :)

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3607 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-25
wszystko super, polecam
2023-01-24
Może być

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej.

Klikając „Zgadzam się, chcę przejść do strony” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz przetwarzanie zapisanych przez nie Twoich danych osobowych w celu dostosowania treści na stronie na naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Polityka prywatności

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel