Filcowe ozdoby na lato!

2017-07-07
Filcowe ozdoby na lato!

Witam serdecznie!

Nadeszły wreszcie upragnione wakacje. Mamy lato, słoneczko nas grzeje, wszystko dookoła pięknie kwitnie i pachnie. Możemy się delektować chłodzącymi lodami, uwieczniać na fotografiach nasze wakacyjne wyjazdy i zbierać wakacyjne pamiątki.  Z tej okazji przygotowałam dla Was dwa wakacyjne gadżety filcowe. Filcowa girlanda lodowa oraz ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami przyozdobią Wasze wnętrza w ten piękny letni czas.

W takim razie do dzieła!  Zobaczcie jak stworzyć te wakacyjne gadżety z filcu  :)

 

FILCOWA GIRLANDA LODOWA

Chyba każdy z nas uwielbia te chłodzące słodkości. W lecie i na wakacjach smakują o niebo lepiej. A gdy jeszcze są kolorowe i z posypką trudno się im oprzeć. Do przygotowania girlandy wybrałam 6 owoców, które odwzorowałam na naszych lodach na patyku. Są to: arbuz, cytryna, kiwi, pomarańcza, pitaja oraz limonka. Szczegółową instrukcję przygotowania pokażę na przykładzie lodowego arbuza.

ARBUZ

Etap 1: wycięcie poszczególnych elementów formy. Wszystkie elementy wycinamy z miękkiego filcu grubości 2 mm. Niezbędnym narzędziem są oczywiści nożyczki precyzyjne.

filcowa girlanda lodowa

Etap 2: naszycie na formę główną mniejszych elementów filcowych oraz ust. Najpierw naszywamy zieloną nitką jeden brzeg zielonego paska, następnie białą nitką naszywamy pasek biały oraz brązową nitką polewę czekoladową. Na końcu naszywamy czarne uśmiechnięte usta.

filcowa girlanda lodowa

Etap 3: naszycie na polewę czekoladową kolorowej posypki dobranej kolorystycznie do całości projektu. W przypadku lodowego arbuza jest to kolor czerwony. W tym celu korzystamy z ozdobnych koralików Rokail dostępnych w szklanych buteleczkach. Są rewelacyjne ze względu na to, iż dostępne są w zestawie składającym się z aż 12 kolorów, które idealnie pasują do wszystkich naszych owocowych lodów. Pozostałe kolory również śmiało wykorzystacie w różnych innych filcowych projektach.

filcowa girlanda lodowa

Etap 4: naszycie czarnych pestek. W tym celu korzystamy z koralików Rokail zmiksowanych pod względem kolorystycznym i rozmiarowym. Do naszego projektu wybieramy małe czarne koraliki. Zostawiamy oczywiście przestrzeń na oczy.

filcowa girlanda lodowa

Etap 5: obcięcie brzegów w miejscach, do których został naszyty filcowy element. Pozwoli nam to na łatwiejsze zszycie obu form głównych. Gdy składamy ze sobą poszczególne elementy np. polewę czekoladową i czerwoną część arbuza to brzegi pokrywają się idealnie ze sobą. Po naszyciu koralików przycinamy je. Powód jest bardzo prosty – owocowe lody ozdabiamy na dwie strony, co oznacza, że forma główna jest w ten sam sposób ozdobiona dwa razy i przy zszywaniu mielibyśmy aż cztery arkusze do zszycia, dlatego tak gdzie mamy na brzegach podwójny filc obcinamy brzegi od środka by potem przy zszywaniu mieć do zszycia tylko dwa arkusze a nie cztery.

filcowa girlanda lodowa

Etap 6: przygotowanie i naszycie kokardki. Do zrobienia kokardek korzystamy z satynowej wstążki w cytrusy, która idealnie pasuje do naszego lodowo-owocowego tematu. Ucinamy pasek długości 6,5 cm. Boki delikatnie przypalamy zapalniczką, dzięki czemu nie będą się strzępić. Zginamy je do środka tak by się końce wstążki minimalnie nałożyły na siebie i zszywamy je przez środek. Korzystamy cały czas z tej samej nawleczonej igły z nitką. Następnie zginamy wstążkę w harmonijkę i kilka razy przeszywamy ją przez środek. Potem owijamy środek kilka a nawet kilkanaście razy nitką a gdy uzyskamy pożądany efekt od razu przyszywamy kokardkę do arbuza.

filcowa girlanda lodowa

Etap 7: ozdabiamy w taki sam sposób drugą formę główną z tą różnicą, że nie naszywamy ust i nie zostawiamy miejsca na oczy.

Etap 8: przygotowanie zakładki. Korzystamy z drewnianych lodowych patyczków. Zakładka składa się z dwóch filcowych elementów, z których jeden jest dłuższy od drugiego. Patyczek naklejamy przy pomocy pistoletu z klejem do dłużej zakładki tak by szeroki je brzeg był na wysokości 5 cm od dołu patyczka. Następnie klejem na gorąco smarujemy mniej więcej połowę filcowej zakładki razem z patyczkiem i przyklejamy krótszą zakładkę mocno dociskając. Potem smarujemy dalszą część zakładki i patyczka, ale tylko do momentu, w którym kończy się nam krótsza zakładka.

filcowa girlanda lodowa

Etap 9: zszywanie i wypełnienie. Zanim rozpoczniemy zszywanie umieszczamy naszą zakładkę między dwie formy główne. Przy pomocy pistoletu z klejem niewielką ilością kleju przyklejamy kawałeczek patyczka do formy głównej w miejscu, w którym byśmy go zszywali z nią. Przez patyczek igła niestety nam nie przejdzie, dlatego musimy zabezpieczyć to miejsce przyklejając go klejem do formy głównej, dzięki czemu nasze wypełnienie nie wydostanie się na zewnątrz. Najpierw białą nitką zszywamy brzegi białe i zielone, następnie czerwoną nitką zszywamy czerwone brzegi i na końcu brązową nitką zszywamy naszą polewę czekoladową. Zanim jednak przystąpimy do zszycia polewy czekoladowej wypełniamy lodowego arbuza równomiernie po obu stronach zakładki kulką silikonową.

filcowa girlanda lodowa

Etap 10: wszycie zawieszki. Podczas zszywania czekoladowej polewy na jej środku wszywamy zawieszkę z taśmy rypsowej w kolorze kremowym tak by minimalnie wystawała na zewnątrz na około 5 mm. Przez nią przeciągniemy potem sznurek, na którym zawiesimy nasze owocowe lody. Kontynuujemy zszywanie a gdy dojdziemy do końca polewy przeciągamy nitką wewnątrz lodowego arbuza i wyciągamy ją pod kokardą w cytrusy i tam robimy węzełek, który na końcu zabezpieczamy niewielką ilością kleju Magic. Kokardka nam się wtedy przyklei w tym miejscu do węzełka i będzie on całkowicie bezpieczny. Przy pomocy kleju Magic przyklejamy również oczy, do których wykorzystujemy czarne półperełki.

filcowa girlanda lodowa

Tak prezentuje się nasz lód na patyku o smaku arbuza 

By jeszcze bardziej przybliżyć Wam poszczególne owoce, zestawiłam te filcowe z prawdziwymi, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do ich odwzorowania 

filcowa girlanda lodowa

KIWI

Poszczególne etapy pracy wyglądają prawie tak samo jak w przypadku arbuza z tą różnicą, że kolorowe paski są nieco innej grubości oraz sposobem naszycia czarnych pestek. Pestki naszywamy na styku białego i zielonego filcu w dwóch rzędach. Naszywamy również białe paski idące od pestek i nachodzące na zielony filc. Tak jak w prawdziwym kiwi.  Jasno brązowy brzeg zszywamy jasno brązową nitką. Biały i zielony zszywamy białą nitką, polewę czekoladową zszywamy ciemno brązową nitką.

filcowa girlanda lodowa

PITAJA (SMOCZY OWOC)

Uważam, że w tych czarnych pestkowych piegach wygląda bardzo uroczo. Różowe brzegi zszywamy różową nitką pozostałe białą i brązową. Odwiedziłam wszystkie możliwe duże supermarkety w mieście i niestety nie udało mi się zdobyć tego uroczego owocu. Odsyłam, więc Was do wyszukiwarki internetowej by obejrzeć smoczy owoc „na żywo” 

filcowa girlanda lodowa

POMARAŃCZA, CYTRYNA, LIMONKA

Forma na pomarańczę, cytrynę i limonkę jest dokładnie taka sama. Etapy pracy wyglądają dokładnie tak samo:

1) naszywamy biały filc,

2) naszywamy na biały filc trzy „łezki”,

3) naszywamy czekoladową polewę,

4) naszywamy czarne rzęsy oraz usta,

5) ozdabiamy polewę czekoladową kolorowymi cukierkami,

6) między trzema łezkami naszywamy białe koraliki w czterech rzędach,

7) obcinamy od środka brzegi w miejscach podwójnego filcu,

8) robimy kokardkę i przyszywamy na środku polewy czekoladowej,

9) przygotowujemy zakładkę oraz delikatnie przyklejamy ją do obu ozdobionych form głównych w miejscu gdzie jest patyczek,

10) zszywamy i wypełniamy środek kulką silikonową równomiernie po obu stronach zakładki,

11) na środku polewy czekoladowej wszywamy zawieszkę ze wstążki rypsowej, kontynuujemy zszywanie a węzełek kończący chowamy pod kokardką.

filcowa girlanda lodowa

filcowa girlanda lodowa

filcowa girlanda lodowa

Gdy wszystkie lody owocowe są gotowe przygotowujemy z nich girlandę. Mocujemy je na sznurku bawełnianym, który przeciągamy przez naszą rypsową zawieszkę. Między poszczególnymi lodami nawlekamy kolorowe koraliki o dużych otworach. Na końcu girlandy po obu brzegach robimy węzełek. Taką girlandą możecie ozdobić okno, ścianę, meble – co tylko Wam się podoba. Idealnie wpasuje się do pokoju dziecięcego. Każdego dnia będzie Wam przypominała, że są wakacje i macie się uśmiechać i cieszyć latem oraz korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje nam te dwa miesiące w roku.

Tak prezentuje się gotowa filcowa girlanda lodowa 

filcowa girlanda lodowa

Mam dla Was jeszcze jeden sposób na wykorzystanie naszych owocowych lodów. Jeśli filcową zakładkę skrócimy i przykleimy wyżej np. 8 cm od dołu to wtedy uzyskamy dłuższy patyczek i możemy wbić nasze owocowe lody na przykład do kwiatów doniczkowych. Rezygnujemy wtedy z zawieszki ze wstążki rypsowej, bo nie będzie nam potrzebna. Taka letnia ozdoba kwiatów sprawia, że wyglądają naprawdę wesoło i wyjątkowo.

RAMKA NA ZDJĘCIA ZDOBIONA FILCOWYMI ELEMENTAMI

Większość z nas jadąc gdzieś na wakacje pstryka fotki na okrągło. Zdjęcia to fantastyczna pamiątka. Gdy zobaczyłam w sklepie drewnianą potrójną ramkę na zdjęcia do ozdabiania pomyślałam, że również mogę ją ozdobić przy pomocy filcu. Pokażę Wam, że drewno można ozdobić nie tylko techniką decoupage. Ramka jest dość duża i zdjęcia będą się w niej rewelacyjnie prezentować. Wybrałam styl marynistyczny, czyli 3 kolory: biały, ciemno niebieski oraz czerwony. Ramkę ozdobimy typowo marynistycznymi przedmiotami takimi jak kotwica, statek morski oraz koło ratunkowe.

KOTWICA

Wystarczy wyciąć dwa elementy formy i zszyć je ze sobą. Ozdobą takiej kotwicy jest biało czerwony sznurek. Aby był on bardziej widoczny i grubszy splatamy ze sobą w warkocz trzy sznurki o tej samej długości. Następnie oplatamy sznurek wokół kotwicy i z tyłu przyszywamy do filcu.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

KOŁO RATUNKOWE

Wycinamy poszczególne elementy formy oraz trzy krótkie paski z białej taśmy rypsowej. Naszywamy niebieski filc na białe koło. Możecie to zrobić tylko z jednej strony lub z obu.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Przystępujemy do zszywania. Najpierw zszywamy środek koła następnie brzegi. W trakcie zszywania, na środku białego filcu wszywamy zawieszkę z taśmy rypsowej. Po kawałeczku wypełniamy nasze koło kulką silikonową.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Tak jak w przypadku kotwicy zaplatamy trzy kawałki sznurka w warkocz i przeciągamy go przez zawieszki z taśmy. Końce sznurka związujemy nitką, obcinamy nadmiar sznurka i chowamy miejsce związania pod zawieszką z taśmy oraz odrobiną kleju na gorąco przymocowujemy sznurek do zawieszki w jej środku. Dzięki temu nie wysunie się nam z zawieszki.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

STATEK MORSKI

Po wycięciu wszystkich elementów formy rozpoczynamy ozdabianie żagli. Naklejamy na nie przy pomocy pistoletu z klejem taśmę zygzak. Potrzeba cierpliwości, ponieważ tasiemka jest wąska i klej nakładamy po odrobinie, kawałeczek po kawałeczki i ostrożnie dociskamy do filcu. Brzegi tasiemki zaginamy do środka i tam również je przyklejamy klejem. Następnie przygotowujemy zakładkę na patyczku. Patyczek przyklejamy dużą ilością kleju między dwie filcowe zakładki. Jest to ten sam sposób, który pokazywałam przy zakładce z lodami.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Żagle składamy zewnętrznymi stronami do siebie i między nie wkładamy zakładkę z patyczkiem w taki sposób by płaski brzeg zakładki był ustawiony prostopadle do brzegu żagli. Zszywamy przez środek żagle ze sobą. Najpierw oplatając patyczek między arkuszami filcu a potem zszywamy brzegi wokół patyczka.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Gdy mamy zszyty środek żagli wystarczy żagle złożyć na boki – biały osobno i niebieski osobno i zszyć brzegi oraz wypełnić niewielką ilością kulki silikonowej. Nadmiar patyczka odcinamy, ale zostawiamy odrobinę na flagę, którą zginając na pół wokół patyczka sklejamy ze sobą klejem na gorąco. Następnie przyszywamy do statku metalową zawieszkę z kotwicą oraz z kołem ratunkowym. Zszywamy statek i wkładamy w jego środek zakładkę z żaglami, tak by zakładkę zszyć z brzegami statku.

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Tak prezentują się filcowe elementy, którymi ozdobimy naszą ramkę na zdjęcia

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Zanim pomalujemy ramkę oklejamy jej środek dokładnie taśmą bezbarwną. Dzięki temu podczas malowania nie pobrudzimy środka naszej ramki. Po skończonym malowaniu, gdy farby wyschną taśmę odklejamy. Ramkę przy pomocy pędzla malujemy farbami akrylowymi. Jedną na biało, drugą na niebiesko i trzecią na czerwono. Gdy farba wyschnie przyklejamy klejem na gorąco do ramki nasze filcowe elementy ozdobne. Aby jeszcze bardziej ramkę wzbogacić ozdabiamy ją muszelkami różnych kształtów, również przyklejając je klejem na gorąco. Między muszelkami przyklejamy białe półperełki. Jeszcze tylko wydrukować zdjęcia w odpowiednim formacie i nasza ozdoba na ścianę jest gotowa.

Tak prezentuje się gotowa ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami 

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

ramka na zdjęcia zdobiona filcowymi elementami

Taką ramkę możecie ozdobić w różny sposób. Jeśli jesteście wielbicielami gór i urlop wakacyjny spędzacie właśnie tam proponuję na przykład ramkę pomalować na biało, jasno niebieski oraz zielony. Uszyć z filcu dwie choinki, ośnieżone góry i białą owieczkę. Dodatkowymi elementami ozdobnymi takiej górskiej ramki mogą być półperełki lub filcowe kwiaty. Możliwości jest mnóstwo i to nie tylko wakacyjnych. Zaszalejcie – kupcie sobie zestaw farb, próbujcie łączyć kolory dobierając je pod wystrój Waszych wnętrz, szyjcie to co lubicie, to co Wam się dobrze kojarzy, to co akurat by pasowało do Waszego wnętrza. Gdy się Wam znudzi odkleicie ozdobę i zrobicie sobie nową. W sklepie znajdziecie całą gamę ozdobników, którymi przyozdobicie Wasze ramki. Z racji swoich wymiarów ramka daje naprawdę dużo możliwości a zdjęcia są w niej bardzo ładnie wyeksponowane.

Życzę Wam spokojnych, bezpiecznych i pięknych wakacji 

Do zobaczenia na kolejnej kreatywnej lekcji 

A tutaj znajdziecie formy z dzisiejszej wakacyjnej prezentacji 

Forma 1

Forma 2

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixel