Filcowe dekoracje na choinkę
2017-11-27

Jedni kupują gotowe ozdoby w wielkich sklepach, znajdą się też i tacy, co kupują gotowe przystrojone choinki. Ja uważam, że najlepszym sposobem na ozdobienie świątecznego drzewka jest własnoręczne przygotowanie ozdób. Można każdego roku tworzyć coś nowego, coś oryginalnego. Największą zaletą samodzielnego tworzenia ozdób choinkowych jest to, że możemy sobie stworzyć to, co odzwierciedla nasz gust, nasz charakter jak również idealnie wpasuje się w styl wnętrza, w którym stanie choinka.
Filc to idealny materiał to tworzenia ozdób choinkowych. Natomiast bogaty asortyment dodatków bożonarodzeniowych sprawia, że każdą ozdobę możemy przystroić na wiele różnych sposobów. Pamiętajcie – idealna choinka bożonarodzeniowa to taka, która podoba się nam i nas zachwyca.
Tak więc do dzieła.
WESOŁE MUCHOMORKI
Zdecydowana większość z nas pamięta z dzieciństwa szklane grzybki. Obraz choinki, na której one wisiały, do dziś pozostał w mojej pamięci. Ja stworzyłam wersję uśmiechniętą i nietłukącą.
1. Dobrymi nożyczkami wycinamy formę. Przyklejamy klejem Magic nóżki do kapelusza na jednakowej wysokości u wszystkich grzybków.
2. Flamastrem zaznaczamy sobie dwie malutkie kropeczki, na których przykleimy oczka. Mają mieć jednakowy rozstaw. Naszywamy usta. Dzięki zaznaczonym kropeczkom jest nam łatwiej naszyć uśmiechniętą buzię tak, aby były w jednakowym miejscu u wszystkich grzybków.
3. Przygotowujemy zawieszki, każdą jednakowej długości i dla ułatwienia przyklejamy klejem na gorąco od wewnątrz grzybka na jednakowej wysokości.
4. Zszywamy nóżki grzybka białą nitką. Następnie kapelusz czerwoną nitką. Wypełniamy kulką silikonową. Węzełek można zakończyć z tyłu kapelusza. Przykleimy na niego perełkę i będzie niewidoczny.
5. Klejem Magic naklejamy perełki różnej wielkości na kapelusz, zarówno z przodu jak i z tyłu. Perełki 8 mm i 5 mm są idealne do tego projektu.
6. Aby rozweselić grzybki malujemy im rumieńce przy pomocy pędzelka oraz różu do policzków.
7. Tak prezentuje się gotowy zestaw świątecznych muchomorków.
LUKROWANE PIERNIKI
Pierniki to podstawowy element świątecznych wypieków. One również mogą zdobić choinkę. Ale można sobie je również uszyć, przy okazji dobrze się bawiąc. Gwarantuję, że szycie takich lukrowanych pierników to świetna zabawa.
1. Wycinamy formę. Lukier wymaga precyzji i cierpliwości.
2. Lukier przyklejamy do formy piernikowej przy pomocy kleju Magic. Zarówno z przodu piernika jak i z tyłu. Następuje „pieczenie”, czyli schnięcie kleju. Najlepiej z tym poczekać do następnego dnia. Lukier przyklejamy idealnie równo brzegiem do brzegu piernika i następnie obcinamy nożyczkami brzeg piernika pod lukrem tak by potem nie musieć zszywać 4 arkuszy filcu tylko dwa białe. Robimy to po naklejeniu lukru zanim klej wyschnie.
3. Gdy klej wyschnie naszywamy pierniczkom rzęsy oraz uśmiech. Przygotowujemy zawieszki i przyklejamy je od wewnątrz klejem na gorąco.
4. Ozdabiamy pierniczki według naszego gustu. Ja wybrałam wersję z różyczkami i do niej uszyłam Panią Piernikową oraz wersję z kokardkami i złotymi dzwoneczkami i Panem Piernikiem. Zaletą tego ozdabiania jest to, że możemy sobie dobrać kolory ozdobników, jakie nam odpowiadają. Wcale nie musi to być kolor czerwony.
5. Zszywamy pierniki. Lukier białą nitką, a piernik beżową. Wypełniamy kulką silikonową. Podczas zszywania piernikowego dzwoneczka wszywamy mu dzwoneczek metalowy. Węzełek chowamy pod ozdobnikami, czyli pod różyczką i kokardką. Na końcu przyklejamy oczka, guziczki z perełek oraz lukrowane paseczki na rękach i nóżkach Pani i Pana Piernik.
Tak prezentują się gotowe zestawy piernikowe.
KORONKOWE SERDUSZKA
Chyba żadna choinka nie może się obejść bez serduszek. Ja jestem fanką wszelkich ozdób szydełkowych i koronkowych. W sklepie Creativehobby znalazłam piękną aplikację z koronki w kształcie serduszka. Pięknie prezentuje się na ciemnym odcieniu filcu. Na brązowym wygląda jak pięknie zdobione piernikowe serduszko.
1. Wycinamy formę. Koronkową aplikację delikatnie przyszywamy do filcu. Aby serduszko nie było nudne z drugiej strony przyszywamy białe koraliki. Możemy je również ozdobić z obu stron koronką. Przygotowujemy zawieszki. Przyklejamy je klejem na gorąco od wewnątrz na formie, do której jest przyszyta koronka. Zszywamy serduszka, wypełniamy kulką silikonową. Węzełek chowamy pod brzegiem koronki.
2. Tak prezentuje się gotowy zestaw koronkowych serduszek.
ŚWIĄTECZNE LIZAKI
Kolejny bardzo popularny motyw. Można go w bardzo łatwy sposób przygotować samemu. Jeśli jesteśmy odważni możemy sobie uszyć lizaki w wersji XXL . Wtedy choinka będzie naprawdę wyjątkowa. W sklepie Creativehobby znalazłam idealny filc na lizaki - filc w bordowe paseczki.
1. Formę lizaka przypinamy do filcu w taki sposób, w jaki chcemy by się nam ułożyły paseczki. Można pod skosem, można w poziomie. Jak kto woli. Po wycięciu jednej formy przykładamy ją lewą stroną do lewej strony drugiego arkusza w taki sposób, aby paseczki nam się ułożyły równolegle do siebie. Jasne pokryły się z jasnymi, ciemne z ciemnymi. Przygotowujemy zawieszki, których jednak nie przyklejmy od wewnątrz. Tym razem je po prostu wszywamy podczas zszywania, ciasno oplatając je nitką.
2. Przygotowujemy kokardę. Bogaty wybór wstążek bożonarodzeniowych sprawia, że jest w czym wybierać. Zszywamy lizaki, wypełniamy kulką silikonową. Węzełek kończymy w miejscu, w którym przykleimy kokardę.
3. Tak prezentuje się gotowy zestaw świątecznych lizaków
ŚWIĄTECZNY MIX
Tworzymy, co tylko chcemy. Mogą to być najpopularniejsze świąteczne motywy, mogą to być zwierzątka ubrane w świąteczną czapkę, mogą to być przeróżne i prześmieszne przedmioty, które sobie akurat zamarzymy mieć na swojej choince. Ja wybrałam 5 wzorów, które kojarzą się ze świętami.
Choinka: Wycinamy formę. Naszywamy rzęsy i usta. Przygotowujemy zawieszkę. Zszywamy, wypełniamy kulką silikonową. Przyklejamy klejem Magic na brzegach choinki kawałeczki białego filcu, czyli śnieg, kokardkę oraz oczy. Perełki, które są bombkami przyklejmy z obu stron choinki.
Bałwanek: Wycinamy formę. Naszywamy czerwoną czapkę, a na nią zielony pasek. Naszywamy czerwone rękawiczki, a na nie zielony paseczek. Naszywamy usta. Przygotowujemy zawieszkę. Zszywamy czapkę najpierw zieloną nitką, potem czerwoną. Wszywamy wtedy zawieszkę. Następnie zszywamy białą część bałwanka, wypełniamy kulką silikonową. Naklejamy oczy, nos, pompon i gwiazdeczki.
Prezencik: Wycinamy formę. Naszywamy paseczki na formę główną. Przygotowujemy zawieszkę. Zszywamy prezent, wypełniamy kulką silikonową. Robimy filcową kokardę, którą naklejamy na prezent. Przyklejamy perełkę oraz gwiazdki.
Skarpeta i rękawiczka: Wycinamy formę. Naszywamy zielone elementy. Przyszywamy koronkę bawełnianą. Przygotowujemy zawieszki. Zszywamy, wypełniamy kulka silikonową. Przyklejamy gwiazdki.
Tak prezentuje się gotowy mix świątecznych ozdób.
Formy do pobrania:
Tworzenie bożonarodzeniowych zawieszek to sama przyjemność. Na pewno da Wam dużo radości. W święta będziecie dumnie patrzeć na choinkę, myśląc „to ja stworzyłam te ozdoby”. Na pewno nie umknie to również oku Waszych gości. Życzę Wam tego z całego serca.
Do zobaczenia w Nowym Roku :)

Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2017