Zamówienia opłacone do 13:00 wysyłamy tego samego dnia. Darmowa dostawa do 17 000 Punktów Odbioru dla zamówień od 150 zł.

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Embossing - co to za technika? 3 rodzaje tworzenia faktur

2023-04-04
Embossing - co to za technika? 3 rodzaje tworzenia faktur

Wiesz czym jest metoda tworzenia faktur zwana embossing? W technice tej chodzi przede wszystkim o wytłaczanie, dlatego najczęściej stosuje się ją do uatrakcyjnienia papierowych dekoracji, zaproszeń, czy kartek. Nie jest to zbyt trudna technika, dlatego poradzi sobie z nią praktycznie każdy - bez względu na wiek, czy zdolności manualne. Zajrzyj do wyjątkowego świata embossingu i sprawdź, gdzie i w jaki sposób warto skorzystać z tej ciekawej metody.

Embossing - co to za technika? 3 rodzaje tworzenia faktur

Co to jest Embossing?

Zastanawiasz się: embossing - co to jest? To ciesząca się coraz większym zainteresowaniem metoda dekorowania artykułów, polegająca na wytłaczaniu wybranego motywu lub wzoru. Dzięki tej technice można stworzyć oryginalne, wypukłe, wyczuwalne zdobienia, co jest chętnie wykorzystywane podczas realizacji wielu prac plastycznych.

Aby móc realizować embossing, należy wyposażyć się w specjalne artykuły, które są zależne od stosowanej metody. Mogą do nich należeć nagrzewnica, a także takie artykuły jak tusze, stemple, czy puder do embossingu, z których pomocą będzie się dało tworzyć wypukłe wzory.

Rodzaje embossingu

Zastanawiając się nad tym, czym właściwie jest sztuka embossingu, należy wiedzieć, że można wykonywać ją na kilka sposobów. Wyróżnia się bowiem:

  • embossing na zimno, zwany też suchym;
  • embossing na gorąco, który można wykonywać praktycznie na każdym materiale, charakteryzującym się odpornością na wysokie temperatury - od grubego papieru, przez drewno, czy nawet szkło. Tą techniką da się również pracować realizując embossing metal, uzyskując dzięki temu oryginalne, nowoczesne dekoracje.
  • embossing na mokro;
  • embossing głęboki.

Embossing na gorąco

Czym jest embossing na gorąco? To tworzenie dekoracji wykorzystując do tego stemple, tusz do embossingu oraz pudry, które pod wpływem wysokiej temperatury rozgrzewają się i przytwierdzają do powierzchni, czego efektem staje się dany wzór.

Embossing na mokro

To technika zbliżona do embossingu na gorąco, gdzie podstawą może stać się zdecydowana większość materiałów - zarówno papier, jak i również metal, czy drewno. Niezbędne są w tym przypadku specjalne maski, jednak warto mieć w zanadrzu także szablony i szpatułki, z których pomocą da się stworzyć oryginalne faktury.

Embossing na zimno

Embossing na zimno to technika, podczas której nie trzeba sięgać po nagrzewnicę. Wzory powstają bowiem wskutek nacisku dłuta lub specjalnej maszyny na dany materiał - np. odpowiednio twardy papier, karton, czy folię metalową taką jak folia metalowa do tłoczenia 15x21 cm - 1 SZTUKA. Można korzystać tu z szablonów ułożonych na podświetlanych pulpitach, ale przydać się też może embossing maszynka, dzięki której da się łatwo wyciąć dany motyw.

Embossing głęboki

Embossing głęboki jest pochodną embossingu na gorąco, dlatego umożliwia pracę z wieloma typami powierzchni - od papierów po drewna i nie tylko. Różnicę stanowi wykorzystanie pudru do embossingu poprzez nakładanie minimum kilku warstw, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jeszcze bardziej oryginalnego, nierzadko trójwymiarowego efektu. Jego istotną część stanowią rozmaite woski i laki, dzięki którym można tworzyć coś na wzór pieczęci, co stanie się ogromnie oryginalnym elementem każdej kartki, czy listu.

Co jest potrzebne do embossing?

Jeśli embossing wzbudził Twoje zainteresowanie i chcesz podjąć się wykonania dekoracji przy pomocy tej techniki, powinieneś zacząć od zgromadzenia niezbędnych artykułów. Proces rozpocznij od wyboru materiału, na którym będziesz pracować - może być to sztywny papier, karton, ale także drewno, czy choćby folia. Jeśli dysponujesz już podstawą, możesz śmiało przejść do wyboru elementów, które wykorzystasz do wykonania zdobień - mogą być to stemple do embossingu, pudry, pasty, a także dobrze napigmentowane tusze, które dadzą ogromne pole do artystycznego popisu.

Pamiętaj, że aby móc wykonywać tłoczenie wypukłe w papierze na gorąco, powinieneś wybrać nie tylko dobrej jakości, odporny na temperaturę papier, ale że musisz mieć pod ręką również urządzenie zwane nagrzewnicą do embossingu, dzięki któremu uzyskasz optymalne warunki do pracy. Korzystanie z nieprzeznaczonych do tego typu zadań suszarek, czy opalarek może niestety nie przynieść oczekiwanego rezultatu - a wręcz przeciwnie - doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia materiału i całej pracy.

Jak i gdzie wykorzystać embossing?

Zastanawiasz się, gdzie właściwie możesz wykorzystać embossing? To metoda, która wspaniale sprawdzi się podczas realizacji zaproszeń na ważne rodzinne wydarzenie: nadchodzący wielkimi krokami ślub, chrzest dziecka, czy okrągłą rocznicę. Technikę wzbogaconą o nie mniej okazałe akcesoria do scrapbookingu, możesz również użyć podczas realizacji pamiątkowego albumu, a także świątecznych kartek z życzeniami, które z pewnością zachwycą swoją oryginalnością obdarowane osoby.

Po najróżniejsze materiały plastyczne, produkty do embossingu, zestawy artystyczne, a także dodatki kreatywne do scrapbookingu zajrzyj do najlepiej zaopatrzonego sklepu internetowego creativehobby.pl. Znajdziesz tutaj wszystko to, co tylko jesteś w stanie sobie wyobrazić w kwestii swoich artystycznych działań - bez względu na preferowaną technikę, czy styl - zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Produkty wykorzystane do stworzenia projektu

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3724 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-19
Polecam
2023-05-06
Super
pixel