5 (...a nawet więcej!) sposobów na tło w mixed media

Jak stworzyć tło w projektach mixed mediowych?
Zaryzykuję stwierdzenie, że ilu twórców, tyle sposobów na tło w pracach mixed-mediowych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - projekty mixed mediowe mają za zadanie nie tylko być tworem estetycznym, ich misja posiada szersze spectrum. Prawdziwą ich rolą jest dawać upust wyobraźni twórcy, a że ta - jak wszyscy wiemy - nie ma ograniczeń, zatem... No właśnie, fajnie, jeśli już tworzymy dzieła i sztuka mediów nie jest dla nas tajemnicą. Co w sytuacji, gdy stoimy na początku swej przygody z mediami? To właśnie dla takich osób - początkujących, będzie ten wpis. Jak przygotować sobie bazę pod mediowanie, żeby później nasza kompozycja nie była zawieszona w próżni. Oto kilka prostych sposobów na zrobienie sobie struktury i tła. Zaczynamy :)
Dziś nie robię jednego, konkretnego projektu. Na potrzeby tej prezentacji, do celów testowo-pokazowych przygotowałam sobie kilka małych baz zakładkowych po to, aby na każdej z nich pokazać inny sposób na strukturę tła. Zakładki, mimo że muszą być płaskie z założenia, nie stanowią dziś projektów ukończonych. Tworzymy tylko tła i na tym staram się skupić.
DOBRA RADA
Jeśli chcesz bawić się w mediowanie, musisz być przygotowana na to, że będziesz używała wielu różnych preparatów - no niestety, bez klocków nie ma zabawy klockami :) - jest jednak pewne pocieszenie. Istnieją preparaty, które łączą w sobie kilka funkcji, do takich właśnie należy Mod Podge. Wykorzystuję go na różne sposoby - jako klej, jako gesso clear lub jako lakier zabezpieczający. Jedno jest pewne, to bardzo uniwersalny w zastosowaniu preparat i używam go stale. Tobie też ułatwi wykonanie projektu.
Wszystkie moje zakładki zostały pokryte Mod Podge lub białym gesso. Zawsze pamiętajcie o zagruntowaniu swojej bazy. To podstawa w pracy z mediami.
Sposoby na stworzenie tła do projektów mix mediowych
SPOSÓB Ia - MASKA + PASTA STRUKTURALNA
To chyba najbardziej podstawowy sposób nanoszenia struktury na bazę i przygotowywania tła. Na zagruntowaną bazę, z pomocą szpachli i szablonu (maski), nakładam pastę strukturalną. Po zdjęciu maski wzór pozostaje do wyschnięcia.
Teraz bawię się farbami. Osobiście preferuję do tego celu akwarele. To farby, które szybko i łatwo reagują z wodą, ładnie ściekają, są transparentne. Z pomocą spryskiwacza możemy mieszać kolory, robiąc ciekawe przejścia, a nadmiar farby wycierać papierowym ręcznikiem.
SPOSÓB Ib - STEMPLE + PUDER DO EMBOSSINGU
Na tym egzemplarzu zakładki chciałam Wam pokazać także inny sposób na uzyskanie tła. Efekt będzie niezwykle delikatny. Stosując stemple, specjalny tusz do embossingu oraz puder do embossingu, z pomocą nagrzewnicy możemy nadać bardzo delikatną strukturę. Puder po zastygnięciu nie wchłonie farby. Ta metoda często jest stosowana w scrapbookingu solo, natomiast w mixedmediach raczej jako element wzbogacający tło oprócz innych, bardziej wyraźnych technik.
SPOSÓB II - KORONKA + GESSO
W tym przypadku, na zagruntowaną z pomocą Mod Podge bazę przykleiłam (recyklingowo) resztkę koronkowej aplikacji. To genialny sposób na stworzenie ciekawej, niekonwencjonalnej struktury jako tła.
Po wyschnięciu obcięłam nadmiar koronki spoza krawędzi, zagruntowałam czarnym primerem.
Aby uwidocznić strukturę, tym razem posłużyłam się pastą woskową. Na większym projekcie byłaby to idealna struktura wyzierająca spod kompozycji :)
SPOSÓB III - SKRAWKI PAPIERU, TEKTURKI + GESSO
Kolejny sposób także zawiera elementy z recyklingu (to jest w mixed mediach naprawdę wspaniałe, możesz wykorzystać resztki, skrawki, a nawet śmieci). Skrawki papieru przykleiłam losowo, one same będą doskonałą strukturą, aby wzbogacić ją jeszcze bardziej, dodałam kilka tekturek.
Całość zagessowałam na czarno, a po wyschnięciu srebrną farbą i białym gesso, metodą suchego pędzla wydobyłam wszelkie nierówności. Na takiej strukturze, aż chciałoby się budować kompozycję, prawda?
SPOSÓB IVa - STARA KSIĄŻKA, TEKTURA FALISTA + FARBY i STEMPLE
I znowu Mod Podge się spisał. Zagruntował sklejkę, przykleił wydarte ze starej książki kawałki papieru oraz kawałki tektury falistej, to recyklingowe materiały, które świetnie sprawdzają się w mediowaniu.
SPOSÓB IVb - DODAJ PASTĘ PĘKAJĄCA
Na tym przykładzie chciałam Wam pokazać jeszcze inne rodzaje past strukturalnych. Tu wykorzystałam pastę pękającą, która wnosi dodatkową strukturę i załamania na naszym tle.
Palce i farba? Oczywiście, to fajna zabawa!!! Poczujesz się znów jak dziecko i zobaczysz, ile to sprawi Ci radości :) Nadmiar farby wycieram ręcznikiem papierowym lub dziecięcą chusteczką.
Stemple wzbogacą nasze pomazane tło, w mediowaniu są one niezastąpione.
SPOSÓB Va - KLEJ NA GORĄCO
Nie wierzysz? Z pomocą kleju na gorąco można na bazie zrobić strukturę, jaką tylko chcesz! Ten sposób lepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach, moja zakładka to niewielka przestrzeń twórcza, a mam tylko duży pistolet do kleju, więc nie wyszło mi to tak, jakbym chciała... wykonałam tylko jedną dużą strukturę, żeby pokazać Ci, jak będzie wyglądać zmediowana i że jeśli zrobisz to sprytniej niż ja, doskonale nada się na tło.
Całość zagessowałam.
SPOSÓB Vb - PASTA DROBNOZIARNISTA (piaskowa lub efekt betonu)
Na tym przykładzie, wykorzystując wolną przestrzeń wokół struktury z kleju, chciałam Wam jeszcze pokazać inną bardzo ciekawą strukturę, z pomocą pasty piaskowej uzyskacie ciekawe tło, które można oczywiście potraktować farbami i uzyskać interesujące efekty.
To tyle na dzisiaj!
Pamiętajcie, proszę, że w mixed-media najważniejsze jest warstwowanie. Nim nałożycie kolejną warstwę, ta pierwsza musi dobrze wyschnąć. Taka technika pozwala uzyskać naprawdę ciekawe efekty i połączenia, a bogate strukturowo tło, aż prosi się o piękną i bogatą kompozycję. Może skusicie się i wypróbujecie któryś ze sposobów w swoim większym projekcie, wtedy kompozycja uzyska swą prawdziwą głębię. A może macie lepsze, ciekawsze pomysły na tło?